Сите патници кои од Скопје пристигнаа во Турку ќе бидат тестирани и ставени во карантин - МИА
Македонија

Сите патници кои од Скопје пристигнаа во Турку ќе бидат тестирани и ставени во карантин

Турку, 11август 2020 () – Сите патници кои вечерва со авион на Визер од Скопје притигнаа во финскиот град Турку се ставени во карантин и ќе бидат тестирани за Ковид-19. Риита Лиукса, директор на Одделот […]

ВМРО-ДПМНЕ: На денот од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет - МИА
Опозиција

Индустријата тоне, а Македонија со СДСМ извезува корона

Факти кои го одбележаа денот:   СДСМ го уништи стопанството. Падот на индустриското производство 1 јануари до 30 јуни оваа година бележи пад од 14.6% во однос на лани. Граѓаните остануваат без своите работни места […]

ЛЕ: Севиља ги скроти „волците“ со доцен гол, Шахтјор лесно против Базел - МИА
Спорт

ЛЕ: Севиља ги скроти „волците“ со доцен гол, Шахтјор лесно против Базел

Дуисбург, 11 август 2020 () – Рекордерот по бројот на титули во Лигата на Европа, Севиља, се пласираше во полуфиналето на годинашното издание на турнирот. Пулените на Хулен Лопетеги остварија тешка победа од 1-0 над […]

Русија и СЗО преговараат околу можна проверка на руската вакцина - МИА
Свет

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина против Ковид-19

Берлин, 11 август 2020 () – Германија изрази сомнеж во квалитетот и безбедноста на руската вакцина против коронавирусот и посочи дека лек, односно вакцина, може да се регистрира во Европската унија само откако ќе бидат […]

Помпео: Авторитаризмот се уште живее во Русија, Кина и Иран - МИА
Свет

Помпео: Авторитаризмот се уште живее во Русија, Кина и Иран

Плзењ, 11 август 2020 () – Американскиот државен секретар Мајк Помпео предупреди денеска дека подемот на авторитаризмот во Русија, Кина и Иран ги загрозува слободите ширум светот. На првата станица на турнејата во четири држави […]

Свет

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Брисел, 11 август 2020 () – Европската унија денеска соопшти дека нема да испрати набљудувачка мисија за следење на парламентарните избори во Венецуела, поради недостиг на услови за фер и слободно гласање. Владата во Каракас […]

Пание-Рунахер: Неприфатливо е „Санофи“ вакцината против Ковид-19 прво да и ја даде на САД   - МИА
Свет

Во Мексико почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Мексико сити, 11 август 2020 () – Мексико има договори со две кинески компании и една американска компанија за тестирање вакцини, изјави денеска министерот за надворешни работи на Мексико, Марчело Ебрард. Мексико ќе учествува во […]

Тотенхем го објави своето прво ново засилување - МИА
Спорт

Тотенхем го објави своето прво ново засилување

Лондон, 11 август 2020 () – Тотенхем го привлече играчот од средниот ред Пјер-Емил Хојберг од Саутемптон. „Петлите“ и официјално го објавија својот прв летен трансфер, откако ќе платат 20 милиони фунти за играчот кој […]

Свет

Американските политичари ги осудија „безумните“ насилствата извршени од власта во Белорусија

Вашингтон, 11 август 2020 () – Политичките првенци на САД денеска изразија загриженост и осуда за акциите на власта на Република Белорусија против демонстрантите и опозицијата. -По претседателските избори засенети од фалсификати, граѓаните кои мирно […]

Дефект во електродистрибутивната мрежа во Тетово, вечерва се очекува нормално снабдување со струја - МИА
Општини

Дефект во електродистрибутивната мрежа во Тетово, вечерва се очекува нормално снабдување со струја

Тетово, 11 август 2020 () – Неколку тетовски населби попладнево останаа без електрична енергија откако осум трафостаници останале без напојување затоа што се случил дефект во електродистрибутивната мрежа, соопштија од ЕВН Македонија.  Вечерва се очекува нормализирање […]