Шекеринска: Да ја носите униформата со чест и достоинство - МИА
Власт

Шекеринска во посета на Кампот за обука на вода во Охрид

Скопје, 1 јули 2020 () – Вицепремиерот и министер за одбрана Радмила Шекеринска денеска ќе ги посети припадниците на Армијата во Кампот за обука на вода во Охрид. По посетата, како што е најавено, предвидена […]

Прес-конференција на министерката за финансии Нина Ангеловска (во живо) - МИА
Бизнис и економија

Ангеловска: Домашната платежна картичка инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство

Скопје, 30 јуни 2020 () – ДомашнаПлатежнаКартичка е инјекција од 28 милиони евра за домашното стопанство. Покрај поддршката кон граѓаните, оваа мерка ќе дејствува како катализатор на економската активност и ќе придонесе за намалување на […]

Македонија

Игротеките бараат дозвола од државата да почнат со работа под посебни протоколи

Скопје, 1 јули 2020 () – Три конкретни мерки со апел за што поскоро почнување со работа согласно посебени протоколи за заштита на вработените и посетителите, ќе соопшти денеска Групацијата на забавни, рекреативни и едукативни […]

Хроника

Се претставиле како државјани на Израел и на Црна Гора и измамиле дебарчанец

На 29.06.2020 во 12.00 часот во Полициска станица Дебар Г.Д.(85) од Дебар пријавил дека околу 08.30 часот, на пат во Дебар, две непознати лица кои се претставиле како државјани на Израел и на Црна Гора, […]