Томиќ и Димовски нови засилувања на Академија Пандев - МИА
Спорт

Томиќ и Димовски нови засилувања на Академија Пандев

Струмица, 31 јули 2020 () – Милан Томиќ и Бојан Димовски се новите засилувања на струмичкиот прволигаш Академија Пандев. Талентираниот Димоски (18), кој доаѓа од тимот на Вардар и игра на позициите последен играч за […]

До 31 јули Грција ја продолжи забраната за авионско, железничко и копнено поврзување со Северна Македонија - МИА
Вести

До 15 август продолжен прекинот на воздушните и копнените поврзувања на Грција со Северна Македонија

Атина, 31 јули 2020 () – Прекинот на воздушните и морските поврзувања на Грција со Северна Македонија, Албанија и Турција, како и одлуката што се однесува на копнените граници се продолжуваат до 15 август 2020 […]

Двајца загинати и 35 повредени во железничка несреќа во Португалија (видео) - МИА
Свет

Двајца загинати и 35 повредени во железничка несреќа во Португалија (видео)

Лисабон, 31 јули 2020 () – Во судир помеѓу брз воз и машина за одржување железнички пруги во Португалија, загинаа две лица и повредени се најмалку 35, изјави шефот на националната служба за спасување. Седуммина […]

Дибала конечно се излечи од коронавирусот! - МИА
Спорт

Дибала: Јувентус веќе размислува како да го освои 10. последователен шампионат следната година

Торино, 31 јули 2020 () – Напаѓачот на Јувентус, Пауло Дибала веќе најави атак на десеттото последователно Скудето. Клубот од Торино, го има обезбедено деветтиот по ред шампионски трофеј, иако сезоната во Серија А не […]

СВР Битола: Почитување на протоколот и заштитните мерки за илинденските празници - МИА
Општини

СВР Битола: Почитување на протоколот и заштитните мерки за илинденските празници

Прилеп, 31 јули 2020 () – Да се почитуваат протоколите и препораките за заштита во пресрет на илинденските празници, апелираат од Секторот за внатрешни работи од Битола. Во соопштението до јавноста СВР Битола нагласува дека […]

Анкета: Повеќе од 70 отсто Американци имат негативен став кон Кина  - МИА
Свет

Анкета: Повеќе од 70 отсто Американци имат негативен став кон Кина 

Вашингтон, 30 јули 2020 () Според најновата анкета на истражувачкиот центар „Пју“, повеќе од 70 проценти Американци имаат негативен став кон Кина, многумина пак ја обвинуваат оваа земја за ширење на коронавирусот низ целиот свет.  Ова […]

МЗ: Јавно-здравствените установи достапни за продолжениот викенд - МИА
Македонија

МЗ: Јавно-здравствените установи достапни за продолжениот викенд

Скопје, 31 јули 2020 () – За време на претстојниот празничен викенд, сите граѓани кои ќе имаат потреба од здравствена услуга може да се обратат во најблискиот здравствен дом, каде е обезбедена 24часовна покриеност со […]

На велешко езеро „Младост “ пуштена на користење целосно   реновираната „Прва плажа“ - МИА
Општини

На велешко езеро „Младост “ пуштена на користење целосно реновираната „Прва плажа“

Велес,  31 јули 2020 () – Општина Велес денеска  за сите посетители ја пушти на користење таканаречената „Прва плажа“ на брегот nа велешото езеро „Младост“ целосно реновирана и уредена со секаков вид реквизите, а обезбеди […]

Повторно руски авион пресретна американски над Црно Море - МИА
Свет

Повторно руски авион пресретна американски над Црно Море

Москва, 31 јули 2020 () – Руското Министерство за одбрна денеска соопшти дека упатило воен авион Су-27 да пресретне американски извидувачки авион над Црно Море. Рускиот авион го прунудил американскиот да го смени курсот и […]