Чулев: МВР отвора истраги во кои инволвирани се и функционери - МИА
Опозиција

Чулев: Спасовски и неговите послушници во Министерството за внатрешни не успеваат да се издигнат над партиските интереси

❗ Владата од една страна секојдневно ме обвинува дека сум виновен за нејзините неуспеси поврзани со ширење на коронавирусот, а од друга страна и во ваква состојба Оливер Спасовски и неговите послушници во Министерството за внатрешни […]

Свет

Редици пред продавниците за алкохол во Јужна Африка

Кејптаун, 1 јуни 2020 () – Многу Јужноафриканци денеска застанаа во редици пред продавниците за алкохол, бидејќи продажбата на алкохол е повторно дозволена по двомесечна забрана поради епидемијата на коронавирусот. Во малиот град Макасар во […]

Белата куќа повика да се почитува редот и законот во земјата - МИА
Свет

Белата куќа повика да се почитува редот и законот во земјата

Вашингтон, 1 јуни 2020 () – Од Белата куќа денеска уште еднаш укажаа дека наводно зад протестите стојат екстремисти од левичарската организација „Антифа“ и ги повикаа демонстрантите да го почитуваат „редот и законот“. Ова денеска […]

„Анонимус“ повторно активни, сакаат да ги разоткријат злосторствата на полицијата - МИА
Свет

„Анонимус“ повторно активни, сакаат да ги разоткријат злосторствата на полицијата

Вашингтон, 1 јуни 2020 () – Убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд ја поттикна хакерската група „Анонимус“ повторно да се активира и вети дека ќе открие бројни злосторства извршени од полицијата во Минеаполис. Групата, која е […]

Русија е подготвена да разговара со САД за хиперсонични ракети - МИА
Свет

Лавров и Гутереш разговараа за Сирија, Либија и коронавирусот

Москва, 1 јуни 2020 () – Решавањето на конфликтите во Сирија и Либија и борбата против коронавирусот беа во фокусот на телефонскиот разговор меѓу рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и генералниот секретар на […]

Во Бугарија укинат карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Северна Македонија - МИА
Балкан

Во Бугарија укинат карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Северна Македонија

Софија, 1 јуни 2020 () – Директорите на регионалните здравствени инспекторати ја укинаа наредбата за задолжителен карантин на лицата кои влегле на територијата на Република Бугарија во периодот од 20.05.2020 до 31.05.2020 година, а се […]

СЗО: Во Европа за 60 отсто зголемено семејното насилство - МИА
Свет

Клуге: Втор и посмртоносен бран на Ковид-19 можен наесен

Лондон, 1 јуни 2020 () – Директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге предупреди дека може да се случи втор, посмртоносен бран на Ковид-19 оваа есен, пренесе британски Сан. Тој посочи дека иако […]

Избрани најдобрите ликовни творби на виртуелниот конкурс на општина Дебар - МИА
Општини

Избрани најдобрите ликовни творби на виртуелниот конкурс на општина Дебар

Дебар,1 јуни 2020 () – По повод Меѓународниот ден на детето, 1 јуни, општина Дебар организираше виртуелен ликовен конкурс на тема „Делови од животот“, на кој право за учество имаа учениците од сите општински училишта. […]