УЕФА разгледува опција со Ф4 за Лигата на шампионите - МИА
Спорт

УЕФА нема резервен план за ЛШ

Лисабон, 30 јуни 2020 () – Раководството на УЕФА не подготвува план за вонредни состојби за преостанатите натпревари во Лигата на шампионите во Португалија, иако бројот на случаи на коронавирус во земјата се зголемува деновиве. […]

Румениге: Сане би можел да нѐ чини 30 милиони евра - МИА
Спорт

Баерн и Сити се договорија за Сане, тврди „Билд“

Минхен, 30 јуни 2020 () – Крилниот напаѓач на Манчестер Сити, Лерој Сане веќе постигнал договор со Баерн (Минхен), пренесува „Билд“. Надоместокот за трансфер ќе биде околу 50 милиони евра. Фудбалерот ќе потпише петгодишен договор. […]

Опозиција

Николовски: Бандити и арамии кои цицаат од народот и владеат со државата, време е да си одат од власт

Носителот на изборна единица 4 на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За Обнова Македонија “  Александар Николовски вечерва од Радовиш порача дека промените се неопходни и ги повика граѓаните масовно да излезат на 15 Јули и да […]

Официјално: Јувентус објави тројна зделка - МИА
Спорт

Официјално: Јувентус објави тројна зделка

Торино, 30 јуни 2020 () – Јувентус официјално го продаде напаѓачот Штефи Мавидиди на француски Монпелје за 6,3 милиони евра, додека Феликс Кореа дојде во Торино од Манчестер Сити во замена за Пабло Морено. Мавидиди […]

Парламентарни избори 2020

Останете во Македонија, Богојески вечерва на средба со младите во Дебар маало

На овие избори, граѓаните не одлучуваат само за себе, туку и за иднината на нивните деца. За иднината на државата, за младите. Држава која ќе направи се да ги задржи младите талентирани кадри овде во […]

Николоски од Прилеп: Во првите 100 дена од владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе го промениме законот за тутун  - МИА
Опозиција

Николоски ексклузивно: Семејството Заеви е во процес на купување на Тутунскиот комбинат Струмица затоа им одговара ниска цена на тутунот

Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 4 во вечерашното гостување на телевизија Канал 5 на емисијата „Само вистина“ се осврна на како што рече катастрофалната ситуацијата во земјоделието во Македонија […]

Фаучи: Не можеме со сигурност да сметаме на ефикасна вакцина - МИА
Свет

Фаучи: Не можеме со сигурност да сметаме на ефикасна вакцина

Вашингтон, 30 јуни 2020 () – Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави денеска дека САД не можат со сигурност да сметаат на ефекасна вакцина против Ковид-19, предупредувајќи дека дневниот број на заразени лица би можел […]

Костов: Околу 70 проценти од капицететот на ГОБ „8 Септември“ наменет за лекување на пацинети со Ковид-19 - МИА
Македонија

Приведени шест лица поради инцидент во ГОБ „8 Септември“

Скопје, 30 јуни 2020 () – Шест лица вечерва се приведени во полициската станица Гази Баба поради инцидент во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје. Како што информираат од болницата, инцидентот се случил кога […]

Истанбул има поголем БДП од осум балкански земји заедно - МИА
Балкан

Истанбул има поголем БДП од осум балкански земји заедно

Истанбул, 30 јуни 2020 () – Најголемиот турски град Истанбул има БДП од 256 милијарди долари, а осум балкански земји заедно имаат 253 милијарди долари, објави порталот Индикатор.ба. Сонер Цагаптеј, директор на турската истражувачка програма […]