Топ пет руски митови за НАТО и Ковид-19 - МИА
Свет

НАТО првпат во историјата ќе одржи видео конференција на началниците на генералштабовите

Брисел, 4 мај 2020 () – На 14 мај, првпат во историјата, НАТО ќе одржи видео конференција на началниците на генералштабовите за да го разгледаат влијанието на пандемијата врз воените активности на Алијансата, соопшти прес-службата […]

Мицотакис ја информираше Сакеларопулу за Ковид-19 и економските последици од пандемијата - МИА
Балкан

Мицотакис ја информираше Сакеларопулу за Ковид-19 и економските последици од пандемијата

Атина, 4 мај 2020 () – Мислам дека повторно се врати довербата, доверба во институциите, доверба во државата, доверба во однесувањето на нашите сограѓани, бидејќи овој колективен напор никогаш немаше да биде успешен, ако не […]

Шекеринска: Врвна одговорност е државата да обезбеди целосно функционирање на институциите и да се подготви за вториот бран на епидемијата - МИА
Политика

Шекеринска: Врвна одговорност е државата да обезбеди целосно функционирање на институциите и да се подготви за вториот бран на епидемијата

Скопје, 4 мај 2020 () – Врвна одговорност е државата да обезбеди целосно функционирање на своите институции и да се подготви за вториот бран на епидемијата. Веднаш штом ќе се создадат услови, штом епидемијата ќе […]

Се подобрува енергетската ефикасност во две јавни претпријатија во Струмица - МИА
Општини

Се подобрува енергетската ефикасност во две јавни претпријатија во Струмица

Струмица, 4 мај 2020 () – Со заменување на прозорците и вратите се подобрува енергетската ефикасност во зградата каде што се сместени Јавните претпријатија „Струмица Гас“ и „Паркиралишта Струмица“, информираат од струмичката Општина. – Деновиве […]

Царовска: Сите предлози и сугестии се добредојдени, Владата вложува максимални напори да ги заштити работниците и бизнисот - МИА
Македонија

Царовска: Сите предлози и сугестии се добредојдени, Владата вложува максимални напори да ги заштити работниците и бизнисот

Скопје, 4 мај 2020 () – Владата вложува максимални напори да направи баланс во заштитата на работниците и бизнисот, односно никој да не е губитник во оваа криза истакна вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска […]

Руска вакцина против Ковид-19 на прелиминарна листа на СЗО - МИА
Свет

Шкотска: Нов тест на антитела на Ковид-19, резултатите готови за 35 минути

Единбург, 4 мај 2020 () – Научници во Шкотска и Швајцарија развија нов, брз и прецизен тест на антитела на коронавирусот. Британската компанија „Којшнт“ (Quotient) соопшти дека секоја серолошка скрининг машина има капацитет до 3.000 […]

Уставен суд в среда ќе одлучува дали ќе има постапка за Собранието - МИА
Политика

Мурати за МИА: Постапувањето на Судот за распуштањето на Собранието ќе зависи од ставот на работниот состанок

Скопје, 4 мај 2020 () – Претседателот на Уставниот суд на Република Северна Македонија, Сали Мурати во изјава за вели дека минатиот четврток (30 април), од страна на судијата д-р Осман Кадриу е доставен предлог […]

Струшката Литија ќе се одржи на 7 мај само со црковни лица без присуство на верници поради Ковид-19 - МИА
Македонија

Струшката Литија ќе се одржи на 7 мај само со црковни лица без присуство на верници поради Ковид-19

Скопје, 4 мај 2020 () – Поради актуелната вонредна состојба со Ковид-19, а во согласност со препораките на здравствените власти, овогодинешната Струшка литија со чесните мошти на Светиот Великомаченик Георгиј и неговата чудотворна икона, ќе […]