Почна Самитот на ЕУ за Западен Балкан – Загреб 2020 - МИА
Политика

Почна Самитот на ЕУ за Западен Балкан – Загреб 2020

Скопје, 6 мај 2020 () –  Премиерот Оливер Спасовски на партнерите од ЕУ денеска ќе им порача дека Северна Македонија е подготвена заедно со Европската комисија и Европскиот совет да ја закажеме првата меѓувладина конференција […]

Верниците се враќаат на Ѕидот на плачот во Ерусалим - МИА
Свет

Верниците се враќаат на Ѕидот на плачот во Ерусалим

Ерусалим, 6 мај 2020 () – Верниците се враќаат на Ѕидот на плачот во Ерусалим, додека најсвето место за молитва во јудаизмот постепено повторно се отвора под олеснети мерки за спречување на епидемијата на коронавирусот. […]

Трамп: Работната група на Белата куќа за коронавирусот ќе продолжи со работа на пандемијата - МИА
Свет

Трамп: Работната група на Белата куќа за коронавирусот ќе продолжи со работа на пандемијата

Вашингтон, 6 мај 2020 () –  Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека Работната група на Белата куќа задолжена за кризата со коронавирусот ќе ја продолжи својата работа на пандемијата, фокусирајќи се на вакцините и […]

Заев на самитот на ПЕС: ЕУ е најголем партнер на Северна Македонија и Западен Балкан, благодарност за поддршката во време на оваа глобална криза - МИА
Македонија

Заев на самитот на ПЕС: ЕУ е најголем партнер на Северна Македонија и Западен Балкан, благодарност за поддршката во време на оваа глобална криза

6 мај 2020  Претседателот на СДСМ Зоран Заев денес преку видеоконференција учествуваше на самитот на ПЕС (Партија на европски социјалисти), самит кој е еден вид претходница на самитот на Европската Унија и Западен Балкан во […]

Мицкоски од видеоконференцијата на ЕПП: Aпелирам да помогнете да не се кочи и да се забрза процесот на интеграција на Македонија во ЕУ - МИА
Македонија

Мицкоски од видеоконференцијата на ЕПП: Aпелирам да помогнете да не се кочи и да се забрза процесот на интеграција на Македонија во ЕУ

6 мај 2020 Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска учествуваше на Самитот на лидери на ЕПП во чиј фокус е Западниот Балкан од кој дел е и Македонија. Мицкоски во своето онлајн обраќање му се […]

Европските социјалисти и демократи ја поддржуваат европската перспектива на Западен Балкан - МИА
Политика

Европските социјалисти и демократи ја поддржуваат европската перспектива на Западен Балкан

Стразбур, 6 мај 2020 () – Европските социјалисти и демократи ја поддржуваат европската перспектива на Западен Балкан пред самитот ЕУ-Западен Балкан, јави дописникот на . -Постојано ја поддржувавме европска иднина на Западен Балкан. Нашето семејство (Европската […]

Стејт департмент: Русија и Кина шират државна и недржавна пропаганда за Ковид-19 - МИА
Свет

Стејт департмент: Русија и Кина шират државна и недржавна пропаганда за Ковид-19

Вашингтон, 6 мај 2020 () – Русија и Кина ги ревидираат наративите поврзани со Ковид-19, вршат дезинформации во време на здравствена криза како тоа дека заразата е биолошко оружје, или средство за контрола на популацијата, […]

ПСЖ донираше 100.000 евра за погодените од коронавирусот - МИА
Спорт

ПСЖ донираше 100.000 евра за погодените од коронавирусот

Париз, 6 мај 2020 () -Екипата на Пари Сен Жермен донираше 100.000 евра за добротворна акција за погодените од пандемијата од коронавирусот. Францускиот шампион објави дека волонтерите на клубот помогнале во добротворна фондација при „дизајнирање, […]