Димитров телефонски разговараше со француската државна секретарка Де Моншален - МИА
Власт

Димитров телефонски разговараше со француската државна секретарка Де Моншален

Скопје, 28 мај 2020 () – Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска телефонски разговараше со државната секретарка задолжена за европски прашања во Министерството за Европа на Франција, Амели де Моншален. – Беше изразено задоволство […]

Телефонски разговор на министерот за надворешни работи Димитров со српскиот министер Дачиќ - МИА
Власт

Телефонски разговор на министерот за надворешни работи Димитров со српскиот министер Дачиќ

28 мај 2020 Попладнево, министерот за надворешни работи Никола Димитров телефонски разговараше со потпретседателот на Владата на Република Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ. Со српскиот колега беа споделени искуства во борбата со […]

Зеќири: СДСМ е за избори на кои ќе учествуваат сите политички чинители, потребни ни се целосно функционални институции - МИА
Власт

Зеќири: СДСМ е за избори на кои ќе учествуваат сите политички чинители, потребни ни се целосно функционални институции

28 мај 2020  СДСМ сака брзи избори на кои ќе учествуваат сите политички чинители, и ВМРО-ДПМНЕ, за да ги поразиме на изборите, истакна потпретседателот на СДСМ Мухамед Зеќири во гостувањето во ТВ24. Тој нагласи дека […]

САД/Министерство за правда: Истрагата за смртта на Џорџ Флојд е „главен приоритет“ (видео) - МИА
Свет

САД/Министерство за правда: Истрагата за смртта на Џорџ Флојд е „главен приоритет“ (видео)

Минеаполис, 28 мај 2020 () – Министерството за правда на САД соопшти денеска  дека истрагата за полициската одговорност за смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд е „главен приоритет“ по дводневните протести во Минеаполис, поради полициската бруталност. […]

Став

Проф. Апасиев: Како се вика тоа, СТРУЧНО, коа на 20 заболени дневно воведуеш карантини…

Како се вика тоа, СТРУЧНО, коа на 20 заболени дневно воведуеш карантини, полициски часови и домашни самоизолации, а на 40 заболени дневно укинуеш све живо и диво?#НеМиТекнуе Како се вика тоа, СТРУЧНО, коа на 20 […]

Партијата на премиерот Курти одржа „проба за протест“ во центарот на Приштина - МИА
Балкан

Партијата на премиерот Курти одржа „проба за протест“ во центарот на Приштина

Приштина, 28 мај 2020 () – Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот […]

Едуар Филип: Одлуката за отворање на надворешните граници на ЕУ ќе биде донесена по 15 јуни - МИА
Свет

Едуар Филип: Одлуката за отворање на надворешните граници на ЕУ ќе биде донесена по 15 јуни

Париз, 28 мај 2020 () Францускиот премиер Едуар Филип денеска потврди дека одлуката за отворање на надворешните граници на ЕУ ќе биде донесена по 15 јуни со заедничка европска координација, јавува дописникот на . Франција, според […]

Премиер лигата може да продолжи на 17 јуни - МИА
Спорт

Премиер лигата може да продолжи на 17 јуни

Лондон, 28 мај 2020 () – Англиските клубови во Премиер лигата се согласија да ја продолжат сезоната по средината на јуни. Во овој случај, првенството треба да заврши до 1 август. Според „Телеграф“, продолжувањето на […]

Укината забраната за продажба на текстил и пластика на Градскиот пазар во Делчево - МИА
Општини

Укината забраната за продажба на текстил и пластика на Градскиот пазар во Делчево

Делчево, 28 мај 2020 () – Укината забраната за продажба на текстил, пластичарски и други производи на Градскиот пазар од Делчево. Ова е заклучокот од денешниот состанок на Општинскиот кризен штаб во Делчево, на кој […]