Заев: Избори мора да има час поскоро, гласање ќе се одржи согласно безбедносните протоколи - МИА
Власт

Заев: Избори мора да има час поскоро, гласање ќе се одржи согласно безбедносните протоколи

Скопје, 31 мај 2020 () – Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи. Одговорна политика е да се обезбеди работата и функционалноста на сите […]

Утре променливо облачно со локален дожд - МИА
Временска прогноза

Утре променливо облачно со локален дожд

Скопје, 31 мај 2020 () – Времето утре ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено во западните делови. Можна е и ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од […]

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС (видео) - МИА
Новости - Слајдер

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС (видео)

Њујорк, 31 мај 2020 () – Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, денеска пристигна на Меѓународната вселенска станица, помалку од 19 часа […]

No Picture
Свет

Најмалку троца загинати во Индијанополис во протестите поради смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд (видео)

Индијанополис, 31 мај 2020 () – Најмалку три лица загинаа во Индијанополис во американската држава Индијана за време на протестите што избувнаа поради смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд. Според американски медиуми пет луѓе се здобиле […]

Издвојуваме

Еден од најголемите Македонци е роден на денешен ден во 1872 год. во с.Влаи, Пиринска Македонија

ЈАНЕ САНДАНСКИ На денешен ден 31 мај 1872 год. (18 мај по стар стил) во селото Влаи, Мелничко, Пиринска Македонија е роден еден од најголемите македонски синови, Пиринскиот цар Јане Сандански. Потекнува од револуционерно семејство. […]

Со соседните земји ќе се координираат мерки за патувањата во летните месеци - МИА
Македонија

Детектор: Половина од граѓаните не планираат да одат на одмор ова лето

Скопје, 31 мај 2020 () – Половина од граѓаните не планираат да одат на годишен одмор ова лето, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје. Според […]

Гран при на Холандија нема да се одржи во 2020 година - МИА
Останати спортови

Во Формула 1 може да се заменат квалификациите со куси трки

Лондон, 31 мај 2020 () – Раководството на „Формула 1“ ги покани учесниците да одржат кратки трки од 30 минути во сабота. Ваквите мини-трки треба да ги заменат квалификациите, објави „Motorsport“. Почетната мрежа во овие […]

САД: Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда - МИА
Свет

САД: Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Вашингтон, 31 мај 2020 () – Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп нема да ја искористи можноста да преземе контрола врз Националната гарда во овој момент. Тоа ги изјави денеска советникот за национална безбедност на […]

Фил Хоган со намери за кандидат за нов шеф на СТО - МИА
Свет

Фил Хоган со намери за кандидат за нов шеф на СТО

Брисел, 31 мај 2020 () – Европскиот комесар за трговија Фил Хоган размислува да се кандидира за нов генерален директор на Светската трговска организација (СТО), изјави неговиот портпарол. Раководната функција во СТО ќе биде испразнета […]