Спасовски: Бројките за новоинфицираните аларм да се почитуваат сите мерки - МИА
Политика

Спасовски: Бројките за новоинфицираните аларм да се почитуваат сите мерки

Ранковце, 29 мај 2020 () – Бројките на новоинфицирани случаи се аларм и апел да се почитуваат сите мерки и протоколи, но доколку продолжи оваа тенденција не се исклучува и повторно враќање на рестриктивни мерки, […]

Став

Тортевски: Во Македонија најголемиот движечки фактор е инаетот

Во Македонија најголемиот движечки фактор е инаетот. Огромен број граѓани се подготвени да се заразат само со цел да покажат дека не се плашат и не ги почитуваат институциите на системот. Во Македонија најголемиот движечки […]

Шилегов: Граѓаните да ги почитуваат мерките при движење на јавен простор - МИА
Општини

Шилегов: Граѓаните да ги почитуваат мерките при движење на јавен простор

Скопје, 29 мај 2020 () – Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска упати апел сите граѓани при движење на јавните места да се придржуваат до препораките и протоколите од Министерството за здравство, односно да ја […]

Еспинос: Карате светот обединет околу исти цели - МИА
Останати спортови

Еспинос: Карате светот обединет околу исти цели

Скопје, 29 мај 2020 () – Изминативе три дена беше организирана видео конференцијата на претседателот на Светската карате федерација (WKF) Антонио Еспинос со претседателите на националните карате федерации од целиот свет. – Состаноците преку видео […]

Донација на судиите од Кривичниот суд во фондот за КОВИД – 19 - МИА
Македонија

Основен кривичен суд Скопје од 1 јуни ќе постапува по сите предмети

 Скопје, 29 мај 2020 () – Основниот кривичен суд Скопје почнувајќи од 1 јуни годинава ќе продолжи со редовно постапување по сите предмети кои се водат пред овој суд. – Согласно Одлуката на ССРСМ од […]

Во Кочанско новозаболен од коронавирусот, се тестираат и други лица - МИА
Општини

Во Кочанско новозаболен од коронавирусот, се тестираат и други лица

Кочани, 29 мај 2020 () – По тринеделна стагнација на бројот на заболени од Ковид-19 на подрачјето што го покрива Центарот за јавно здравје од Кочани, денеска е регистиран нов позитивен случај на коронавирусот. Се […]

Бизнис

Народна банка: Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити

Скопје, 29 мај 2020 Продолжува трендот на намалување на просечната каматна стапка на вкупните кредити, а просечната каматна стапка на вкупните депозити е непроменета на месечна основа Во април: – Продолжи трендот на намалување на просечната каматна […]

Ѓоковиќ доби признание за промоција на интересите на Србија во светот - МИА
Спорт

Ѓоковиќ доби признание за промоција на интересите на Србија во светот

Белград, 29 мај 2020 () – Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, одбележувајќи го Денот на дипломатијата, му врачи на тенисерот Новак Ѓоковиќ признание за исклучителен личен ангажман и придонес во унапредувањето на […]

Опозиција

Економските мерки на Владата на СДСМ се класична изборна измама

Tретиот пакет мерки кои денеска го промовира пуленот на Заев, Коста Петров е класична изборна измама. СДСМ и натаму ги лаже граѓаните како што лажеше дека просечната плата ќе изнесува 500 евра, дека ќе се […]