Уписите во средните училишта според предвидените рокови - МИА
Македонија

Уписите во средните училишта според предвидените рокови

Скопје, 30 април 2020 () – Министерот за образование и наука Арбр Адеми денеска информираше дека уписите во средните и во основните училишта ќе се одвиваат според роковите. Конкретно, за средните училишта Адеми посочи дека […]

Опозиција

Што уште треба Денко Малески да направи за Стево Пендаровски да се огради од него?

Почитувани, Три факти кои се важни: Во jуни 2019та година Стево Пендаровски изјави Гоце Делчев се декларирал за Бугарин. Во април 2020 година советникот на Стево Пендаровски Денко Малевски за Гоце Делчев вели “тој се […]

Премиерот Спасовски е негативен и на второто тестирање на КОВИД-19 - МИА
Политика

Спасовски: Владата и синдикатите дефинираа предлози за спроведување на финансиската поддршка за платите

Скопје, 30 април 2020 () – Владата и синдикалните организации дефинираа предлози кои се добра основа за решение за спроведување на финансиската поддршка за платите на работниците и за зачувување на работните места, објави денеска […]

Свети Николе доби донација во заштитна опрема - МИА
Општини

Свети Николе доби донација во заштитна опрема

Штип, 30 април 2020 () – Општина Свети Николе денеска доби 4.000 маски и 80 заштитни одела од нашиот сограѓанин Дејан Петрушевски, информираше денеска градоначалникот на Општина Свети Николе, Сашо Велковски. – Истите, се дистрибуирани […]

Во САД повеќе од 30 милиони невработени за шест недели - МИА
Свет

Во САД повеќе од 30 милиони невработени за шест недели

Њујорк, 30 април 2020 () – И покрај милијардите долари за поттик на потрошувачката, минатата недела 3,8 милиони американски работници се пријавиле како невработени, со што вкупниот број на невработени во последните шест седмици се […]

Евролигата избира меѓу четири града за последната фаза - МИА
Кошарка

Евролигата избира меѓу четири града за последната фаза

Белград, 30 април 2020 () – Евролигата размислува за различни опции за последната фаза од сезоната 2019/20, и покрај пандемијата од коронавирус. Според најновите информации, управата на Евролигата идентификувала четири дестинации од кои треба да […]

Регистрирани десет нови случаи на Ковид-19 во Грција, почина уште едно лице - МИА
Балкан

Регистрирани десет нови случаи на Ковид-19 во Грција, почина уште едно лице

Атина, 30 април 2020 () – Од почетокот на епидемијата, во Грција, регистриран се 2.591 позитивен случај на Ковид-19, починаа вкупно 140 лица, оздравени се 1.374, а анализирани 75.170 примероци, според последните официјални податоци соопштени […]

Во Франција десет метри минимално растојание за џогирање или возење велосипед - МИА
Свет

Во Франција десет метри минимално растојание за џогирање или возење велосипед

Париз, 30 април 2020 () – Минимално десет метри: ова ќе биде растојанието помеѓу двајца тркачи или двајца велосипедисти од 11 мај, соопшти Министерството за спорт на Франција, потсетувајќи на условите за практикување на спортот на […]