Вести

Чулев: Новите пасоши ќе бидат обезбедени за седум до 10 дена

– За една недела се очекуваат да пристигнат пасошите од Германија, согласно комуникацијата на Министерството за внатрешни работи со фирмата Веридос која ги изработува. Ова го најави министерот Наќе Чулев кој денеска беше во посета […]

Култура

Филхармонија го одложи планираниот концерт за 12 март

– Во согласност со препораката на Владата за неодржување јавни настани до 13 март, Филхармонија го одложи концертот „Музичка драма“ што требаше да се одржи в четврток на 12 март. На концертот требаше да настапи канадската […]

Македонија

Чулев: Границата ќе се затвори да се спречи нов мигрантски бран

– Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев од Тетово каде што беше во посета на Секторот за внатрешни работи истакна дека во насока да се спречи нов мигрантски бран ќе се затвори целосно јужната граница. Оценува […]

Свет

Во Кина нови 28 смртни случаи на новиот коронавирус

– Кинеските власти утрово пријавија нови 28 смртни случаи од новиот коронавирус, со што бројот на починати се искачи на 3.070 луѓе. Здравствените власти пријавија 99 нови инфицирани со Ковид-19 во Кина, што е многу […]

Вести

Ќе нема независни листи на пратеници на парламентарните избори

– На полноќ истече рокот за собирање потписи за независните листи и според податоците од Државната изборна комисија на претстојните парламентарни избори ќе нема ниту една независна листа на пратеници, бидејќи не е исполнет условот […]

Свет

Командант на Иранската револуционерна града загина во Сирија

– Командантот на Иранската револуциионерна гарда Фархад Дабиријан загина во Сирија, јави денеска иранската новинска агенција Фарс, без да наведе детали. И Сириската опсерваторија за човекови права објави за смртта на Дабиријан, посочувајќи дека тој […]

Бизнис

ССЕРИ: Бесправно ни се стопирани паричните текови од страна на АД ЕСМ

– Самостојниот синдикат на работниците од енергетика, рударство и индустрија – ССЕРИ при Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија денеска на прес-конференција обвини за бесправно стопирање на парични текови и насилно преземање на членството од […]

Спорт

ПСЖ е подготвен за трансфер на Милинковиќ Савиќ од Лацио

– Раководството на ПСЖ подготвува понуда за Сергеј Милинковиќ Савиќ, објави „Газета дело Спорт“. Според италијанскиот весник, спортскиот директор на „светците“ Леонардо има голема желба за ангажман на српскиот интернационалец од Лацио и, конечно, е […]

Балкан

Стапи во сила одлуката на Уставниот суд на БиХ поради која е блокирана работата на државните институции

– Одлуката на Уставниот суд на Босна и Херцеговина за земјоделското земјиште денеска стапи во сила, откако вчера беше објавена во Службен весник на БиХ. Укинатиот член 53 на Законот за земјоделско земјиште на Република […]

Култура

Во Битола отворена изложба на книги чиј автори се жени писатели

– Националната установа универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“ – Битола отвори изложба со книги, авторски дела на жени писатели. Изложбата е отворена со повод, во пресрет на Меѓународниот ден на жената 8. Март и ги промовира авторските […]