Власт

Спасовски: Колку побрзо се стави под контрола вирусот, толку подобро ќе биде и за економијата

Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување на ризикот од ширење на вирусот и на тој начин да […]

Македонија

Османи: Кризни штабови за справување со Ковид-19 и на ниво на месни заедници

Во Секретаријатот за европски прашања (СЕП) денеска се одржа конститутивната седница на Координативно тело за координирањето на штабовите на единците на локалната самоуправа (општините и градот Скопје), за справување со заканата од Ковид-19, информираат од […]

Балкан

Уште две жртви од Ковид-19 во Албанија, вкупно 15 лица

Албанското Министерство за здравство и социјална заштита соопшти дека двајца пациенти дијагностицирани со Ковид19 попладнево починале во Инфективната клиника во Тирана,со што бројот на починатите од опасниот вирус се зголеми на 15 лица. „Попладнево починаа […]

Македонија

Пендаровски: Печатење пари не е опција во овој момент, далеку сме од катастрофични сценарија

Печатењето пари апсолутно не е опција во овој момент, ние сме далеку од размислувањата катастрофични сценарија, изјави претседателот Стево Пендаровски по состанокот на Советот за бебедност, одговарајќи на новинарско прашање дали една од економските мерките […]

Свет

Репоретери без граници со алатка за проценка на влијанието на Ковид-19 врз новинарството

Репортери без граници (РСФ) ја покренуваат алатка Тракер-19 (Tracker-19) со цел да се согледа и процени влијанието на коронавирусот врз новинарството. Освен тоа, со алатката се очекува да бидат дадени препораки за тоа како да […]

Спорт

Четворица играчи на Барса биле против намалување на платите

Каталонскиот весник Спорт опиша како поминал процесот на намалување на платите во Барселона. Приказната се заснова на извори од изданието од Барселона. Претседателот на Лос Парови, Пеп Бартомеу иницирал телефонски конференциски повик со капитените Лионел […]

Свет

Началникот на ГШ на израелска армија и двајца генерали во самоизолација

Началникот на Генералштабот на израелската армија Авив Кохави и двајца други генерали од денеска се во самоизолација по состанок со офицер кој подоцна бил тестиран позитивен на Ковид-19, соопшти војската. Средбата се одржала на 22 […]

Спорт

ФИФА работи на изготвување на фудбалски „Маршалов план“

Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) работи на создавање на фудбалски „Маршалов план“ за да ги спаси клубовите од претстојниот финансиски колапс заради глобалната пандемија на коронавирусот КОВИД-19. ФИФА има 2,7 милијарди американски долари финансиски резерви и […]