Балкан

Српската Влада донесе економски мерки од 5,1 милијарди евра за помош на стопанството во кризата

Владата на Србија објави програма на пакет со мерки насочени кон намалување на негативните ефекти предизвикани од пандемијата на коронавирус и поддршка на српската економија и зачувување на работните места за време на вонредната состојба. […]

Македонија

Филипче: Се задолжи ФЗО да изнајде решение за мајките на кои им завршува породилното отсуство

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање во врска со изнаоѓање решение за мајките на кои во овој период им завршува породилното отсуство рече дека утрово ова прашање го дискутирале […]

Македонија

Филипче: На Инфективната клиника се лекуваат 54 пациенти, четворица се критични, а 20 се со кислородна маска

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во овој момент се лекуваат 54 пациенти, четворица се во критична состојба, а 20 освен редовната терапија, имаат потреба само од кислородна маска. Останатите се со лесна […]

Свет

Амнести предупредува на сериозни последици од ширење на Ковид-19 во руските затвори

Амнести Интернешнл денеска изрази загриженост во врска со „катастрофалните последици“ од можното ширење на епидемијата на коронавирусот во руските затвори, повикувајќи ги руските власти да го намалат бројот на затвореници, особено оние што чекаат судење. […]

Црна хроника

Кумановец не ги почитувал здравствените прописи за вирусот COVID-19

Основното јавно обвинителство Куманово, поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, информираат од Јавното обвинителство. Обвинетиот на 18 март, според соопштението […]

Балкан

Во Грција бројот на жртви од Ковид-19 се зголеми на 49

Седум лица во Грција починаа од Ковид-19 во изминатите 24 часа, а вкупниот број се зголеми на 49, додека пак од почетокот на епидемијата регистрирани се вкупно 1314 позитивни случаи, јави дописничката на МИА од […]

Свет

Германските зоолошки градини бараат помош од 100 милиони евра

Германските зоолошки градини кои се затворени како резултат на пандемијата на коронавирусот, денеска побараа од државата помош од 100 милиони евра. -За разлика од другите установи, ние не можеме да преминеме во режим на штедење. […]

Македонија

Филипче: Се зголемуваат капацитетите за тестирање за коронавирусот

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека капацитетите за тестирање на граѓаните за коронавирусот во следните денови ќе се зголеми речиси за две третини имајќи ја предвид дополнително можноста за тестирање во приватните болици, […]

Балкан

Уставниот суд на Косово ја поништи владината одлука за ограничување на движењето

Уставниот суд на Косово ја оцени како неуставна одлуката на Владата во оставка на Албин Курти од 23 март, за ограничување на движењето на граѓаните, како мерка за спречување на ширењето на епидемијата на Ковид-19, […]

Свет

Лајен предупредува дека дезинформациите за Ковид-19 се опасни по живот

– Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска предупреди за зголемениот број лажни вести кои кружат за заразата со Ковид-19. Таа предупреди дека цената на дезинформацијата во овој случај може да биде живот […]