Хроника

Едно лице нападнато во експозитура на банка на ул.„Партизанска“ во Битола

На 14.02.2020 околу 13.00 часот во СВР Битола било пријавено дека во експозитура на банка на ул.„Партизанска“ во Битола, П.П.(78) од Битола бил нападнат и повреден од лице вработено како обезбедување во банката. Според пријавеното, […]

Свет

Три жртви во престрелка во Калининград

– Вкупно три лица загинаа во пукање што се случи во Калининград, Русија, соопштија локалните власти, наведувајќи дека причина за нападот најверојатно е приватна расправија. Според руските медиуми, напаѓачот со огнено оружје убил маж и […]

Свет

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина достигна 1.665

– Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од претходниот ден, соопшти денеска националната комисија за здравство на земјата. Бројот на нови смртни случаи […]

Скопје

Одобрени средства за субвенционирање на бесплатниот градски превоз за редовните студенти

– Усвоена е одлуката за одобрување средства од Буџетот на Министерството за образование и наука за 2020 година, наменети за субвенционирање на бесплатниот градски превоз за редовните студенти на државните универзитети, соопшти Владата. На синоќешната седница […]

Бизнис и економија

Одобрен Правилникот за давање средства преку иновациски ваучери

– Владата на синоќешната седница донесе одлука за давање согласност на Правилникот за доделување финансиски средства преку Иновациски ваучери на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). Како што информира владината прес-служба, Правилникот за доделување на […]

Спорт

Примера: Тесна победа на Барса за израмнување со Реал Мадрид

 – Барселона синоќа го совлада Хетафе со 2:1 во натпревар од 24-то коло во шпанска Примера и барем на 24 часа бодовно се израмнија со Реал Мадрид на врвот на табелата. Водство за Каталонците обезбеди […]

Спорт

Бундеслига: Убедлив триумф на Борусија М во Дизелдорф

 – Лесна победа на Борусија Менхенгладбах и смена на лидерската позиција на табелата. Ова се карактеристики на саботните мечеви од 22-то коло во Бундеслигата. Борусија Менхенгладбах во последниот натпревар од саботната програма ја совлада Фортуна […]

Спорт

Премиерлига: Ливерпул едвај го „преживеа“ Норич

– Фудбалерите на Ливерпул вчера потешко од очекувањата стигнаа до 25-та победа во сезоната во Премиерлигата. Како суверено доминантни во англиската сцена и како лидери на табелата, „црвените“ со само гол ги понесоа трите бода […]

Свет

Наставникот на Мохамед бин Салман: Моето необично искуство во подучувањето на саудискиот принц

Луксузни автомобили, воки-токи и кралски протоколи – ексклузивен поглед на животот во внатрешноста на саудискиот кралски дворец. Мохамед бин Салман,  контроверзниот Принц на Саудиска Арабија беше помалку познат на јавноста пред да стане де факто […]

Култура

Настап на танцовиот ансамбл „Уна сага сербика“ во МНТ

– По повод празникот Сретение Господово, Ден на Државноста на Република Србија, вечер во Македонскиот народен театар ќе се одржи манифестацијата „Уна сага сербика“ на која ќе настапи и истоименит атрактивен танцов ансамбл. Покрај танцовиот […]