Свет

ЕУ: На Авганистан му е потребно политичко решение

Европската унија смета дека мировниот договор за повлекување на американските трупи од Авганистан е „важен прв чекор кон сеопфатен мировен процес во таа земја со цел создавање безбедност и стабилност за сите нејзини граѓани“. „Европската […]

Балкан

Дендиас ги информирал Борел и МНР на Северна Македонија, Австрија, Бугарија и Турција за ситуацијата со бегалците и мигрантите

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, за ситуацијата со мигрантите и бегалците денеска телефонски ги информирал Високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел, како и неговите колеги, министрите за надворешни работи […]

Балкан

Пленковиќ за мигрантскиот бран: Се консултираме со ЕУ и НАТО

Хрватска се консултира со партнерите од ЕУ и НАТО за потенцијален нов бран мигранти, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Турција ги отвори границите кон Европа за […]

Технологија

„Цитроен“ претстави електричен автомобил од 6.900 евра изработен во Мароко

Цитроен, вториот историски бренд на ПСA, го претстави во Дефанс Арената во Париз, новиот електричен мини-автомобил по цена од 6900 евра, произведен во својата фабрика во Кенитра во Мароко, јави дописникот на МИА. Возилото, именувано […]

Политика

Движењето Бојкотирам поднесе независна листа за пратеници за ИЕ 1 и ИЕ 2

Ќе се бориме до крај… Поднесена независна листа за изборна единица 1 Ве повикуваме да се потпишете за #МакедонскаНезависнаЛиста во ИЕ 1,во Општините: Центар, Карпош, Сарај, Кисела Вода, Аеродром, Македонски Брод Сопиште Народот си доаѓа […]

Свет

Коронавирус: 73 случаи во Франција, откажани сите собири на повеќе од 5.000 лица во затворени простори

Во Франција до 13 часот се регистрирани 73 случаи на заболени од новиот коронавирус, од кои 59 се на болничко лекување, 12 се излекувани и двајца починаа, јави дописникот на МИА. Бројката ја даде министерот […]

Свет

Помпео: Црногорската Влада да почне сијалог со СПЦ за спорниот Закон

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и порача на Владата на Црна Гора да отвори отворен дијалог со Српската православна црква (СПЦ) во Црна Гора за Законот за слобода на вероисповед и неговата примена и изрази […]

Балкан

Мицотакис: Коронавирусот не треба да се третира со прекумерна паника

Мислам дека со оваа криза се справивме со максимална професионалност, покажавме дека бевме подготвени, имаме план и секако се подготвуваме и за следните фази на ширење на вирусот, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на почетокот […]

Балкан

Рама: Албанија лидер на балканскиот Шенген, а ЕУ ќе ги отвори преговорите кога ќе има време

Балканскиот мини Шенген и интеграцијата во Европската унија беа во фокусот на говорот на албанскиот премиер Еди Рама на конгресот на Социјалстичката партија, чиј претседател е. При тоа порача дека Албанија била поттикнувач на иницијативата […]

Балкан

Чавушоглу за твит на Дендиас: Видете кој ни држи предавања за меѓународно право!

Министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу, на Твитер, проследено со фотографии од инцидентите на турско – грчката граница и коментар дека тие немаат обврска да ги запрат луѓето да ја напуштат Турција, но […]