Свет

Мароко: Спасени 14 мигранти, се стравува дека уште толку загинале

Мароканската морнарица спасила 14 мигранти од чамец со 28 луѓе кој се превртел кај брегот на Западна Сахара, а се стравува дека другите луѓе се удавиле, соопшти денеска шпанската поморска служба за спасување. Соопштението е […]

Свет

Педерсен: Терористички групи и натаму присутни во Идлиб

Терористички групи, меѓу кои и Хајат Тахрир ал-Шам, остануваат и натаму присутни во сирискиот регион Идлиб, изјави денеска специјалниот претставник на Обединетите нации во Сирија, Геир Педерсен, на седницата на Советот за безбедност. – Резолуциите […]

Црна хроника

Уапсен И.Б.(48) од с.Равен, гостиварско

На 18.02.2020 во 14.30 часот на ул.„Никола Парапунов“ во Гостивар, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од слобода И.Б.(48) од с.Равен, гостиварско, поради сомнение дека околу 10.00 часот […]

Свет

Заздравува првиот заболен од коронавирус во Египет

Светската здравствена организација денеска соопшти дека лицето во Египет кај кое е потврден вирусот Ковид-19 заздравува, откако новите тестови покажале дека повеќе не е носител на вирусот. Портпаролот на СЗО Инас Хамам рече рече дека […]

Свет

ЕУ испраќа авион по своите граѓани од крузерот „Дајмонд Принцес“

Италијански авион вечерва ќе тргне по државјаните на ЕУ, кои веќе две недели се во карантин на крузерот „Дајмонд Принцес“, закотвен во јапонскиот град Јокохама. Европската комисија соопшти дека враќањето на граѓаните на ЕУ од […]

Балкан

Хрватскиот јавен обвинител кој тврдеше дека е масон поднесе оставка

Главниот хрватски јавен обвинител Дражен Јелиниќ испрати барање од хрватската Влада да биде разрешен од функцијата, бидејќи бил дел од масонска ложа. Како што јави дописникот на МИА, барањето за смена обвинителот го даде по […]

Свет

Први жртви на коронавирус во Иран

Две лица, првите кај кои денеска беше потврден коронавирусот во Иран, починаа во болница во шиитскиот град Ком, соопшти Универзитетот за медицински науки во тој град. – Двајца за кои денеска беше потврдено дека имаат […]

Балкан

Косовската влада ги разреши директорите на државниот телеком

Новата косовска влада, предводена од премиерот Албин Курти, го разреши на денешната седница Бордот на директори на јавното претпријатие Телеком на Косово, поради слаби резултати во работењето и сомневања за злоупотреби на должноста, јави дописникот […]

Црна хроника

СВР Тетово во Тетово го лишиле од слобода Е.М.(25) од с.Горно Палчиште

На 18.02.2020 околу 11.00 часот, полициски службеници на СВР Тетово во Тетово го лишиле од слобода Е.М.(25) од с.Горно Палчиште, тетовско, поради сомнение дека сторил кривично дело „фалсификување исправа“ и од кого со потврда му […]

Спорт

Нејмар: ПСЖ е крив за мојата лоша форма

Нејмар со критики кон ПСЖ за начинот на рехабилитација по повредата во пределот на градниот кош. Бразилецот е убеден дека требало порано да почне да игра со цел навреме да биде физички подготвен за натпреварите […]