Верски календари

Од верските календари

1 јануари 2020  ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 декември. Денеска е Св. маченик Бонифациј. Бонифациј беше роб. Живееше во Рим со својата господарка Аглаида во незаконит брак. Иако […]

Временска прогноза

Сончево и студено со мала до умерена облачност

Времето во земјава ќе биде сончево и студено со мала до умерена облачност. Од изутрина и особено долж Повардарието ќе дува умерен до повремено засилен претежно северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус […]

Хроника

Се степале поради  нерасчистени имотно – правни односи

На 28.12.2019 во 13.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Вашингтонска“, поради  нерасчистени имотно – правни односи, дошло до нарушување на јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу И.Ф.(65) и Ј.Ф.(55), двајцата […]

Хроника

Жител на с.Долно Количани, скопско со повреди донесен во Градска болница

На 30.12.2019 во 16.25 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен С.П.(49) од с.Долно Количани, скопско, кој во својот двор, додека сечел дрва, се повредил. Од […]

Хроника

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Л.К.(34) од Струмица

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Л.К.(34) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. На 29.12.2019 полициски службеници извршиле претрес во […]

Хроника

Пукање во месарница на ул.„Новоселски пат“ во Скопје

На 30.12.2019 во 07.44 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Новоселски пат“ во Скопје едно лице со пиштол пукало во изложно стакло на месарница и го оштетило. Се преземаат мерки за расчистување на […]

Хроника

Повреден маж најден во кругот на станицата за технички преглед во Прилеп

На 30.12.2019 околу 15.00 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека во кругот на станицата за технички преглед на ул.„Орде Чопела“, во канал за вршење технички преглед на возила, со повреда бил пронајден Т.М.(69) […]

Хроника

Нападнат вработен во катна гаража во трговски центар во Скопје

На 30.12.2019 во 23.24 часот во СВР Скопје, Р.С.(24) од Скопје пријавил дека во 23.12 часот, додека бил на своето работно место, во катна гаража во трговски центар, по претходна расправија, бил физички нападнат од […]

Хроника

Полицијата го уапси Е.И.(22) од Скопје

На 30.12.2019 во 22.10 часот на подрачје на Сарај – Скопје, полициски службеници на СВР Скопје го лишиле од слобода Е.И.(22) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана. По целосно […]

Хроника

Кривична пријава против Ш.Р.(31) од с.Грешница

Полициското одделение за безбедност на патниот сообраќај Гостивар поднесе кривична пријава против Ш.Р.(31) од с.Грешница, кичевско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“.  […]