Култура

Патувачка изложба „Патот на Сефардите“ во Велес

„Патот на Сефардите“ или „Патот на Евреите од Шпанија“ е изложба која попладнево беше претставена во медиотеката на локалната библиотека „Гоце Делчев“ во Велес. На изложбата, на 20 големи паноа со фотографии во боја беа […]

Балкан

Кај Звернец во Албанија пронајдена мртва гигантска желка од видот „Карета“

На албанското крајбрежје, кај познатото туристичко место Звернец, северозападно од Валона, пронајдена е мртва гигантска желка од видот „Карета“. „Желката е долга 145 сантимтери, што претставува најголема досега пронајдена долж албанското крајбрежје. Не е познато […]

Власт

Заев: Одлуките за важни прашања се носат со намера државата да биде иста за сите

Лидерот на СДСМ Зоран Заев оценува дека сите процедури се уште не се завршени околу прогласувањето на Шар Планина за национален парк. Според него се уште не се знае дали со прогласувањето ќе има проблеми […]

Свет

ОН стравуваат дека американскиот план за Блискиот Исток ќе потикне нови насилства

Агенцијата на Обединетите нации за помош на палестинските бегалци УНРВА (UNRWA) изрази загриженост дека американскиот план за Блискиот Исток ќе потикне уште судири и насилства. -Сериозно стравуваме дека американскиот план ќе резултира со ескалација на […]

Власт

Димитриеска – Кочоска: Министерката не разликува план од реализација

Скопје, 31 јануари 2020 Во однос на кажувањата дека ни се достапни податоците на начин што ни биле доставени податоци од годишните планови за вработувања на институциите, сакаме да демантираме и да нагласиме дека ваквите […]

Власт

СДСМ: Николовска да објави докази или да се соочи со одговорност за изнесените клевети

Скопје, 31 јануари 2020 Николовска да објави докази или да се соочи со одговорност за изнесените клевети, измислените скандали не го покриваат стравот на ВМРО-ДПМНЕ од нов пораз ВМРО-ДПМНЕ во недостаток на реални идеи и […]

Балкан

Хрватска и БиХ подигаат ниво на подготвеност поради епидемијата на новиот коронавирус

Кризниот штаб на хрватското Министерство за здравство денеска подигна ниво на подготвеност поради епидемијата на коронавирус и предложи формирање Национален кризен штаб за координација на сите услуги во случај на појава на новиот вирус во […]

Вести

Полска потпиша договор за купување американски борбени авиони „Ф-35“ за 4,6 милијарди долари

Полските власти денеска во базата Демблин потпишаа договор за купување на 32 американски борбени авиони од петата генерација “Ф-35“ за 4,6 милијарди долари, што ќе почнат да патролираат со воздушниот простор на Полска од 2026 […]

Опозиција

Мицевски: Дијалогот на „Жан Моне“ добра основа за продолжување на разговорите за Деловникот од следниот парламентарен состав

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски по започнувањето на третата средба во рамки на процесот „Жан Моне“ истакна дека овој дијалог не застанува тука и дека ќе претставува добра можност за продолжување на […]

Спорт

Ждрепка за четврт-финале во Купот на Шпанија: Барселона против Атлетик Билбао

Барселона – Атлетик Б. ќе биде дерби на четвртфиналната рунда во шпанскиот фудбалски куп. Мечот е закажан за наредната недела на стадионот „Сан Мамеш“ во Билбао. Клубот од Баскоја има 23 титули во натпреварување додека […]