Опозиција

Милошоски: Постојат одредени шанси за договор за законот за јавно обвинителство, ако тоа се постави како приоритет 

– Правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ во текот на следните денови ќе го анализира новиот предлог закон за јавно обвинителство, а во текот на следната недела се очекува да биде договорен термин за средба со претставниците […]

Спорт

Македонските фудбалски клубови исплатиле седум милиони евра за плати во 2018 година

Македонските фудбалски клубови исплатиле вкупно седум милиони евра за плати во 2018 година што ги рангирана на 40. место во Европа, стои во публикацијата на УЕФА. Сумата во однос на 2017 година е намалена за […]

Црна хроника

Покрената истрага за обид за убиство во селото Арнакија

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка за едно лице осомничено дека се обидело да изврши кривично дело – Убиство од член 123 став 1 во врска со член 19 од Кривичниот […]

Свет

Полскиот Сенат го отфрли предлог-законот за „дисциплинирање“ судии

Полскиот Сенат, каде доминира опозицијата, денеска го отфрли предлог законот, со кој се овозможување „дисциплинирање“ судии кои критикуваат владини реформи. Од вкупно 100 сенатори, против предлог законот гласаа 51. Долниот дом на парламентот, кој е […]

Црна хроника

Скопјанец осомничен дека неовластено држел марихуана во куќата на неговиот дедо

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, поради постоење на основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. […]

Македонија

Герберих: Има добри изгледи за започнување со пристапни преговори пред самитот во Загреб

Германскиот амбасадор Томас Герберих оценува дека се реални шансите нашата земја да добие датум за почеток на преговори пред мајскиот самит на ЕУ во Загреб. -Ставот во целина е позитивен. Во моментов според мене, има […]

Свет

Хук: Заканите на Иран само уште повеќе ќе ја изолираат земјата

Заканите на Иран само уште повеќе ќе ја изолираат земјата, изјави денеска специјалниот претставник на американското МНР за Иран Брајан Хук. Изјавата доаѓа откако иранскиот врховен водач ајатолахот Али Хамнеи рече дека нивната борба би […]

Спорт

Премиерлигата до судиите: Почесто користете ги ВАР мониторите

Раководството на англиската Премиер лига со совет до судиите за почесто користење на ВАР мониторите покрај теренот при носење на одлуките за доделување на жолти и на црвени картони. ВАР технологија оваа сезона за првпат […]

Политика

Собранието ги донесе измените на Законот за служба во Армијата

Собранието на РС Македонија во рамки на 126-та седница со 63 гласа за и без против и воздржани го донесе Закон за изменување и дополнување на Законот за служба во Армијата на Република Македонија, по […]