Промо

Универзитетот во Хонг Конг објави слики од разможување на коронавирусот

Универзитетот во Хонг Конг објави зголемени слики на станици заразени со коронавирус, соопшти Си-Ен-Ен. Визуелниот приказ треба на научниците да им помогне при разбирањето на начинот на размножување на вирусот. Прикажаните болни станици му припаѓаат […]

Наука и технологија

Повик до дигиталните уметници: Искористете ја приликата вашата работа да биде видена ширум светот!

Скопје, 31 јануари 2020 година – Дигиталните уметници низ светот ги израдува веста за новиот отворен конкурс за промоција на модерните творби во необична соработка на компанијата Samsung Electronics и премиум платформата Niio. Конкурсот насловен […]

Македонија

Проф. д-р Никола Јанкуловски: Во изминатиот период неосновано беше нападнат од одредени поединци

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во изминатиот период неосновано беше нападнат од одредени поединци, за жал членови на академската заедница на УКИМ, при што беа изнесени груби невистини, лаги и паушални толкувања на […]

Македонија

О2: Државниот завод за статистика дава едни бројки за увоз на отпад, МЖСПП дава други

🔢 Државниот завод за статистика дава едни бројки за увоз на отпад, МЖСПП дава други, едни во извештатите, други во деталните табели. Во извештајот на МЖСПП за 2018 година стои дека биле увезени ➡️ 21.167 […]

Балкан

Франција се враќа во Регионалниот совет за соработка за активна поддршка на Западен Балкан

Франција се враќа како активен партнер на Регионалниот совет за соработка(РСС) и таа одлука била донесена во рамките на новата стратегија за Западен Балкан што минатата година ја усвоил претседателот Емануел Макрон, соопшти денеска РСС. […]

Кошарка

Евролига: Времена забрана за трансфери во Олимпијакос

Управниот одбор на кошаркарската Евролига донесе одлука за времена забрана на трансфери во Олимпијакос. Ова доаѓа како последица на предупредувањето што раководството на „црвено-белите“ од Пиреја го добија пред неколку месеци за доцнење на исплатата […]

Свет

Велика Британија вечерва ја напушта Европската унија

Велика Британија вечерва, за неколку часа, ќе ја напушти Европската унија со мешавина од радост, лутина и рамнодушност, заминувајќи во  непознато во еден од најголемите удари досега во обидите на Европа да направи единство од […]