Тензии меѓу САД и Кина околу Јужното Кинеско Море - МИА
Свет

Тензии меѓу САД и Кина околу Јужното Кинеско Море

Вашингтон, 14 јули 2020 () – Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска го оспори правото на Кина на локации во Јужното Кинеско Море, а Пекинг ја критикуваше неговата изјава велејќи дека тоа ги зголемува тензиите […]

Манчестер јунајтед испушти победа над Саутемптон во 96. минута и не влезе во зоната на ЛШ - МИА
Спорт

Манчестер јунајтед испушти победа над Саутемптон во 96. минута и не влезе во зоната на ЛШ

Манчестер, 14 јули 2020 () – Манчестер јунајтед ја испушти победата над Саутемптон синоќа во натпреварот од 35. коло од шампионатот на Англија. Средбата заврши 2:2, а гостите се спасија од пораз со голот на […]

Свет

Вирусот побрзо се шири таму каде што владеат популисти

14 јули 2020  Њујорк тајмс Двете најголеми земји во кои коронавирусот најбрзо се ширеше се Бразил и САД. А тие имаат едно заедничко нешто: ги водат популистички настроени мажи кои тврдат дека се против елитите […]

Прекината прес конференција на гувернерот на Флорида поради скандирање за манипулации со Ковид-19 - МИА
Свет

Прекината прес конференција на гувернерот на Флорида поради скандирање за манипулации со Ковид-19

Мајами, 14 јули 2020 () – Прес-конференцијата на гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис вчера беше прекината од граѓанин кој побара да си поднесе оставка и го обвини за фалсификување на бројот на случаи со […]

Борбен авион Ф-16 Вајпер на американски воздухопловни сили се урна при слетување - МИА
Свет

Борбен авион Ф-16 Вајпер на американски воздухопловни сили се урна при слетување

Вашингтон, 14 јули 2020 () – Борбер авион Ф-16 Вајпер на американските воздушни сили се урна при слетување во воената база во Њу Мексико. Пилотот се катапултирал и успеал да се спаси, јави Би-Би-Си. Воени […]

Двајца исчезнати, илјадници луѓе треба да се евакуираат поради силниот дожд што ја зафати Јапонија - МИА
Свет

Двајца исчезнати, илјадници луѓе треба да се евакуираат поради силниот дожд што ја зафати Јапонија

Токио, 14 јули 2020 () – Две лица се водат како исчезнати, а на илјадници им е наредено да се евакуираат откако поројни дождови денеска ја зафатија западна Јапонија. Спасувачите трагаат по две лица откако […]

Глобалeн извештај – колкав е степенот на акутен глад поради КОВИД-19 - МИА
Свет

ОН: Уште 130 милиони лица можат да бидат погодени од глад поради пандемијата

Њујорк, 14 јули 2020 () – Обединетите нации денеска предупредија дека уште 130 милиони луѓе во светот можат да бидат погодени од хронична глад поради пандемијата на коронавирус. Во извештајот на ОН се наведува дека […]

Хроника

Настанал пожар на покривот од канцелариите на ФК„Шкендија“

На 12.07.2020 во 23.40 часот во СВР Тетово, Љ.И.(42) од Тетово пријавил дека настанал пожар на покривот од канцелариите на ФК„Шкендија“, лоцирани на Градскиот плоштад во Тетово. Нема повредени лица, а со интервенција на тетовската […]

Чан Сантоки избран за претседател на Суринам - МИА
Свет

Чан Сантоки избран за претседател на Суринам

Рио де Жанеиро, 14 јули 2020 () – Парламентот на Суринам вчера го избра поранешниот министер за правда, Чан Сантоки, за нов претседател на оваа јужноамериканска држава, соборувајќи го долгогодишниот претседател Деси Бутерс, јави ДПА. […]