Свет

Холандската полиција уапси маж осомничен за нападот со нож во Хаг

Холандската полиција вечерва соопшти дека уапсила маж осомничен за вмешаност во вчерашниот напад со нож во Хаг во кој беа повредени три лица. – Еден 35-годишен маж е уапсен во центарот на Хаг, соопшти полицијата […]

Ракомет

Еурофарм Работник го победи Бидасоа Ирун 25:23 (14:15)

Ракометарите на Еурофарм Работник вечерва во Битола го совладаа лидерот во групата “Ц” од Лига на шампионите, тимот на Бидасоа Ирун со 25:23. Битолчани го надиграа фаворитот од Шпанија и на најдобар можен начин го […]

Балкан

Рама го повика Баша да седнат на маса поради состојбата во земјата, тој му возврати дека не е време за политички маневри

Албанскиот премиер и лидер на владејачките социјалисти, Еди Рама преку Твитер ја повика опозицијата „ без да губат време да седнат на маса и да ги соопшти нејзините идеи поврзани со катастрофалниот земјотрес“. – Апелирам […]

Спорт

Македонската репрезентација може да игра на ЕП во најсилната група

Македонската фудбалска репрезентација може да игра во групата Ф на Европското првенство, која е најсилна, и која би ги вкрстила „рисовите“ против земји кои во минатото биле европски прваци, а две се актуелни европски и […]

Свет

Во Иран училиштата затворени поради загадување на воздухот

Училиштата и факултетите во неколку области во Иран, меѓу кои и Техеран, денеска се затворени поради загадување на воздухот, јавија локалните медиуми. – Поради зголемено загадување на воздухот, јаслите, градинките, основните и средните училишта, како […]

Хроника

Струшката полиција поднесе кривична пријава против Е.Б.(23) од Р.Албанија

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Е.Б.(23) од Р.Албанија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На […]

Хроника

Приведен Л.Р.(45) од Скопје

На 29.11.2019 полициски службеници од Eдиницата за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Скопје го привеле Л.Р.(45) од Скопје, затоа што при претрес во неговиот дом во населбата Кисела Вода, извршен со судска […]