Балкан

Црногорски портал: Мило Ѓукановиќ го потпиша законот за вероисповед

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ го потпиша денеска указот за Законот за вероисповед, дознава црногорскиот портал ЦдМ (Cafe del Montenegro). Пратениците во црногорскиот Парламент пред два дена со 45 гласови го усвоија овој закон. […]

Свет

Државната програма за помош незаконски го пропагира претседателот

Врховниот суд на Мексико пресуди дека името на шефот на државата Андрес Мануел Лопес Обрадор неправилно е користено за време на анкета меѓу сиромашните луѓе. Анкетата се спроведувала за државна програма за помош. Некои од […]

Власт

Анѓушев: Придонесов во економијата, ги поттикнувам и другите бизнисмени да го направат тоа

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, кој се повлекува од функцијата на 3 јануари кога ќе стартува техничката влада за предвремените парламентарни избори, денеска изјави дека во изминатите две и пол години со знаењето и […]

Власт

Владата го утврди текстот на Предлог-законот за ратификација на Северноатлантскиот договор

Владата денеска на 174 редовна седница го утврди текстот на Предлог-законот за ратификација на Северноатлантскиот договор потпишан во Вашингтон на 4 април 1949 година. – Предлог-законот за ратификација на Северноатлантскиот договор на нашата земја со […]

Власт

Тачи: ДПА и натаму е спремна да разговара со СДСМ поради деблокирањето на интеграцискиот процес

Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи порача дека повеќе е подготвен за разговор со СДСМ отколку со ВМРО ДПМНЕ. Неговата партија денеска во Тетово го завршува партиското организирање пред да почне кампања […]

Власт

Заев: Верувам дека сите ќе бидеме разумни во предлагањето кандидати за техничката влада

Верувам дека сите ќе бидеме разумни во внимателноста на предлагањето кандидати, изјави денеска премиерот Зоран Заев, кој доцна попладне ќе има средба со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за кандидадите од преодната Влада што […]

Власт

Филипче: Зацртаното во голема мера е реализирано

Министерот за здравство Венко Филипче во видеообраќање по повод две години откако е на функцијата, соопшти дека она што било зацртано на почетокот на мандатот во голема мера е реализирано, а една од главните цели […]

Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ: Се кријат докази за случајот „Рекет“

Вчера низ медиумите можевме да сретнеме неколку теми поврзани со случајот РЕКЕТ, кои по се го склопуваат мозаикот што не сака да го види ниту Русковска ниту Јовевски бидејќи му слугуваат на Зоран Заев во […]

Спорт

Мерсон: Гвардиола не е ништо без пари за трансфери

Легендата на Арсенал, Пол Мерсон го спореди Јирген Клоп со Пеп Гвардиола во неговата улога како коментатор на „Скај Спортс“. Според него, Германецот во моментов е најдобриот менаџер во светот. – Оваа сезона Јирген Клоп […]

Спорт

И Солскјер се пожали на Божиќната програма во Англија

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер зборуваше за подготовките за 20-то коло од Премиер лигата против Барнли, што се игра денес од 20,45 часот. – Имаме само еден ден помеѓу натпреварите. Се надевам дека […]