Балкан

Со огромно мнозинство во грчкиот Парламент изгласан Законот за право на гласа на Грците кои живеат во странство

Со 288 гласа „за“ од вкупно 300 пратеници, грчкиот Парламент даде зелено светло за законот за право на глас за Грците кои живеат во странство. Ова мнозинство кое се смета за историски консензус во Грција, […]

Култура

Промоција на книгата „Енциклопедија на македонски имиња“

Книгоиздателството МИ-АН вечер од 19 часот во Дом на културата „Кочо Рацин“ (Дом на градежници) ќе промовира „Енциклопедија на македонски имиња“ од архимандрит Иринеј Стефановски. Во книгата се опфатени две илјади имиња и за секое […]

Македонија

Изборот на главен државен ревизор и автентичното толкување за помилувањето на собраниска седница  

Барањето за давање автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување, поднесено од пратениците Сашко Костов и Диме Велковски и изборот на главен државен ревизор се само дел од 73-те точки на дневен ред […]

Култура

Промовирана книгата „На своја кожа. Продолжи со насмевка“

Во Делчeво вечерва беше промовирана книгата „На своја кожа. Продолжи со насмевка“ од авторот Мирослав Драганов. Триесет и едно годишниот магистер по право Драганов вели дека книгата претставува еден сублимат на неговиот живот, претставен низ […]

Свет

Загинаа пилот и навигатор во пад на руски воен хеликоптер „МИ-28“

Пилот и навигатор погинаа во пад на руски хеликоптер „МИ-28“ во близина на аеродромот Коренсков, во регионот Краснодар, соопшти руското Министерство за одбрана. Командата на руските одбранбени воздухопловни сили упатила комисија не местото на несреќата, […]

Политика

САД подготвени на флексибилност, но бараат и Северна Кореја да се ангажира

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од нуклеарната и ракетна програма, но Пјонгјанг мора да се ангажира и да избегнува провокации, изјави […]

Политика

Во Брисел денеска почнува дводневен самит на лидерите на ЕУ

Лидерите на земјите членки на ЕУ денеска и утре во Брисел ќе се состанат на последниот самит во 2019 година. Ова ќе биде првиот состанок на врвот со кој ќе претседава новиот претседателот на Европскиот […]

Останати спортови

Македонскиот боксер Гоце Јаневски обезбеди бронзен медал на Балканското првенство во Анталија

Македонскиот репрезентативец Гоце Јаневски го победи Србинот Филип Џиниќ во четвртфиналето на Балканскио тшампионат во Турција со 3:2 во категоријата до 75 килограми. Со оваа победа Јаневски обезбеди најмалку бронзен медал. Во полуфиналето тој ќе се […]

Свет

Бројот на жртви од ерупцијата на новозеландскиот вулкан се искачи на осум

Полицијата на Нов Зеланд денеска соопшти дека уште две лица починале од здобиените повреди при ерупцијата на вулканот на Белиот Остров, со што бројот на жртви се искачи на осум. Починатите лица се лекувале во […]

Политика

Санчес доби мандат за формирање влада, се уште бара партнери за неа

Шпанскиот крал Фелипе VI синоќа му го даде мандатот на лидерот на Социјалистичката партија Педро Санчес за да направи обид да формира било каква влада, иако тој се уште нема доволна поддршка од другите партии. […]