Опозиција

Изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски после средбата со премиерот во заминување Зоран Заев

Веднаш после средбата со господинот Ахмети, имавме средба со премиерот во заминување господинот Зоран Заев генерално три теми би ги издвоил од нашиот денешен разговор. Првата тема беше името за техничкиот министер за внатрешни работи, […]

Власт

Заев: За технички министер за внатрешни работи е предложено воено лице, ќе видиме дали Уставот го дозволува тоа

Премиерот Зоран Заев по средбата во Владата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која се разговараше за предлог за технички министер за внатрешни работи изјави оти се работи за воено лице. – Имајќи предвид […]

Став

Проф. Цуцуловски: Kако може да се смета за законска реалност претпоставената промена на името?

РЕАЛНОСТ? П р а ш а њ е: „Господине Мицкоски, ако победите на изборите, дали ќе бидете премиер на Република Северна Македонија?“ О д г о в ор: „Ние реалноста во Македонија не можеме да […]

Свет

Шест часа траат преговорите меѓу Москва и Киев за снабдување со гас

Преговорите меѓу Москва и Киев за испорака на гас се во тек и траат веќе шест часа. – Преговорите продолжуваат, изјави портпарол на руската енергетска компанија „Газпром“, кој не потврди кога може да се очекува […]

Ракомет

Македонските ракометари го совладаа Алжир на „Трофеј Карпати“

Македонската ракометна репрезентација ја совлада репрезентацијата на Алжир со 25-24 (15-9) во рамки на „Трофеј Карпати“ кој се игра во Букурешт. Ракометарите на Данило Брестовац си заминаа со удобно водство од +6 на полувремето, но […]

Хроника

Предложена мерка притвор за осомничен за разбојништво во аптека во Скопје

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје нареди истражна постапка против лице осомничено дека вчера се обидело да изврши кривично дело „разбојништво“ и за него е предложено мерка притвор. – Осомничениот вчера влегол во аптека […]

АМСМ Соопштенија

АМСМ: Врнежи од снег во Маврово, но засега не се пречка за сообраќајот

Сообраќајот на државнита патишта се одвива тековно и по влажни коловози на повисоките места во северозападните, западните и југозападните делови од државата. -Во останатите делови од државата коловозите се наместа влажни. Врнежи од снег со […]

Политика

Владата ги поддржа Колективниот договор и Предлог-законот за култура

–  Владата на денешната седница усвои Информација со која министерот за култура Хусни Исмаили добива овластување за потпишување на Колективниот договор во културата, а Министерството за финансии се задолжува да ги обезбеди средствата за оваа […]

Опозиција

Мицкоски по средбата со Заев: Се работи за професионалец, името ќе биде соопштено подоцна

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по средбата во Владата со премиерот Зоран Заев изјави дека разговарале три теми, меѓу кои и за предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за технички министер за внатрешни работи, и оти неговото име […]

Останати спортови

Одбојкарските ветерани на Југохром победници на „Тетово опен 2019“

Ветераните на одбојкарскиот клуб Југохром се победници на четвртиот турнир за ветерани „Тетово опен 2019“. Во финалето на турнирот што денеска се одигра во Тетово, Југохром ја совлада Струмица со 2-0 или со 21-11 и […]