Хроника

Изгоре канцеларија во пожар во болницата „8 Септември“ во Скопје

Во Ургентен центар во Градската општа болница „8 Септември“ во пожар синоќа изгорела целосно една канцеларија, нема повредени лица. Како што денеска соопшти МВР,  синоќа во 22.19 часот во СВР Скопје било пријавено дека во […]

Општини

Делчево ќе се збратими со реонот Младост – Општина Варна во соседна Бугарија

Делчево ќе се збратимува со реонот Младост – Општина Варна, соседна Бугарија. Како што информираат од Општината, станува збор за партнерство со еден од најголемите црноморски градови во Бугарија, кое ќе биде од особено значење […]

Власт

Шекеринска ветува дека 2020. повторно ќе биде безбедна, сојузничка и посилна година

Во последните денови од ова година сите сме растрчани, се обидуваме на најдобар начин да ја пречекаме 2020 година. Дочекот ќе ни донесе многу нови семејни, пријателски спомени и моменти, вели во новогодишната честитка до […]

Свет

Трамп: Иран е одговорен за нападот врз Амбасадата на САД во Ирак

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Иран го организирал денешниот напад врз американската Амбасада во Багдад и ќе сноси одговорност за тоа. „Иран уби американски цивилен подизведувач и повреди многу други. Ние одговоривме цврсто и […]

Спорт

Челзи прашува дали Тимо Вернер има откупна клаузула

Челзи се обиделе да откријат дали напаѓачот на РБ (Лајпциг) Тимо Вернер има откупна клаузула во договорот со клубот, која што би можела да се активира во јануари, пренесува англиски „Телеграф“. 23-годишниот играч неодамна повторно […]

Општини

Градоначалникот Мицевски организираше прием за семејствата на бранителите од Крива Паланка

Во пресрет на новогодишните и божиќните празници, градоначалникот на Крива Паланка, Борјанчо Мицевски, организираше прием за децата и семејствата на бранителите од Општина Крива Паланка. Мицевски им посака среќни празници од име на Општина Крива […]

Балкан

Грчкото МНР ги осудува нападите врз базите во Ирак

Грција изразува сериозна загриженост за ескалација на насилството во Ирак и ги осудува неодамнешните напади врз базите во Ирак во кои што се силите на коалицијата против ИД, соопштуваат од Министерството за надворешни работи на […]

Скопје

Дедо Мраз пристигна на плошад со тротинет

Дедо Мраз пристигна на плоштад „Македонија“ со тротинет, посакувајќи им на сите среќна и бериќетна Нова година. – Денеска симболично напладне го пречекавме Дедо Мраз заедно со златните славејчиња кои во рамки на новогодишната програма […]

Спорт

Рајола: Погба мора да игра за тим што се бори за титули

Мино Рајола, агент на Пол Погба, изјави дека францускиот репрезентативец треба да игра во тим што се бори за трофеи. Играчот од средниот ред се врати во Манчестер Јунајтед од Јувентус во летото 2016 година, […]

Свет

Уапсени пет странци кои планирале напад за новогодишната ноќ во Анкара

Турската полиција денеска уапси пет осомничени екстремисти на Исламска држава, кои наводно планирале напад во Анкара за време на новогодишната ноќ, јави турската новинска агенција Анадолија. Припадниците на полициската единица за борба против тероризмот утрово […]