Вести

Повредени 26 лица во сообраќајката на патот Блаце- Белољин во Република Србија

Вкупно 26 лица се повредени во сообраќајната несреќа што се случи утринава на патот Блаце- Белољин во Република Србија, во која автобус со македонски регистарски таблички се превртел носејќи патници на еднодневна екскурзија на Копаоник. […]

Власт

Заев: Обезбедуваме светски инфраструктурни стандарди во Технолошко-развојните зони за инвеститорите

Планираме да обезбедиме светски инфраструктурни стандарди во индустриските зони за инвеститорите кои решиле да инвестираат во нашата земја, рече премиерот Зоран Заев при денешниот увид на работите на клучката и на инфраструктурните зафати во Технолошко-развојната […]

Власт

Ангеловска: Граѓаните можат да добијат и до 20.830 евра субвенција преку „Купи куќа, купи стан“

Граѓаните можат да добијат и до 20.830 евра субвенција преку проектот „Купи куќа, купи стан“, што воедно претставува и најголема субвенција. Каматната стапка на проектот е намалена на 2,9 отсто за првите три години и […]

Вести

Двајца потешко и десет полесно повредени во сообраќајката на патот за Копаоник

Две лица се тешко повредени, а десет полесно повредени во сообраќајната несреќа што се случи денеска на автопатот Прокупље-Блаце, кога околу 10 часот се преврте автобус од Северна Македонија, кој превезувал патници до Копаоник.   […]

Власт

Ангеловска: МојДДВ #Моја награда ќе доделува по десет парични награди на дневно ниво

Со новата апликација МојДДВ #Моја награда која започнува од 15 декември, граѓаните освен што ќе можат да го остваруваат правото на поврат на 15 проценти од ДДВ, ќе можат да добијат и десет парични награди […]

Спорт

Три англиски клуба се подготвени да го купат Умтити

Три англиски клуба се многу заинтересирани за централниот дефанзивец на Барселона, Самуел Умтити и се подготвени да конкурираат за него, објави „Екип“.   Ова се Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити и Челзи.   Умтити конечно го […]

Спорт

Сменет стадионот за финалето на Светското клупско првенство

Финалето на Светското клупско првенство на ФИФА нема да се игра на стадионот „ Education City“ во Доха, објави ФИФА.   Новоизградениот стадион во Доха, каде требаше да се одигра мечот за трофејот овој месец, […]

Спорт

Јунајтед бара 22 милиони евра за Смолинг од Рома

Раководството на Рома има намера да ги откупи правата на дефанзивецот Крис Смилинг. Тој во моментов игра за Римјаните на изнајмување од Манчестер Јунајтед.   Англискиот клуб проценил дека 30-годишниот дефанзивец вреди 22 милиони евра. […]

Спорт

Обамејанг ги запре преговорите со Арсенал

Напаѓачот на Арсенал, Пјер-Емерик Обамејанг, ќе го напушти клубот по крајот на оваа сезона, разочаран од слабото претставување на „топџиите“.   Според британскиот таблоид „Мирор“, напаѓачот од Габон ги прекинал преговорите со лондонското раководство за […]

Власт

Заев: Ќе ја испочитуваме Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците

Укажувањата на Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците ќе ги испочитуваме и ќе се даде конкретно ревидирање од надлежното Министерство за правда, заедно со експертите, на прецизен начин како што тоа Венецијанската комисија […]