Спорт

Марсело: Со победи како оваа кај Алавес, се освојуваат титули

Реал Мадрид се провлече на гостувањето кај Алавес, и победи со 2:1, со што го одржа чекорот во трката за титулата во шпанското фудбалско првенство. Головите за Реал ги дадоа дефанзивците Серхио Рамос и Даниел […]

Балкан

Косово: Мустафа и Курти в понеделник ќе го потпишат договорот за коалиција

Коалицискиот договор меѓу Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) ќе биде потпишан во понеделник, 2 декември. По денешната средба меѓу претседателот на Самоопределување Албин Курти и Иса Мустафа од ДСК, објавено е дека двете […]

Власт

Трајанов од трибината во Неготино: Се залагаме за правда, реизбор на сите судии кои го штитат криминалот направен од минатата власт.

Неготино, 30 ноември 2019 За само 2.5 години се донесоа многу тешки но и многу важни одлуки кои ги отворија перспективите на нашата држава, истакна Павле Трајанов претседател на Демократски сојуз, партија дел од Коалицијата […]

Власт

Димковски од Неготино: Нови 4 капитални инвестиции за системи за наводнување со кои се покриваат нови 30.000 хектари под наводнување

Неготино, 30 ноември 2019 Продолжуваме да го унапредуваме и модернизираме земјоделството. Водиме грижа за проблемите на земјоделците. Со  нови 4 капитални инвестиции во  Пепелиште,Јужно -вардарската долина трета фаза,  Лисиче и браната Конско ќе се покријат […]

Свет

Во Ирак убиени двајца демонстранти

Ирачките власти денеска соопштија дека двајца демонстранти се убиени, а најмалку 26 се повредени во немирите што избувнаа откако Абдел Абдул-Махди најави дека планира да поднесе оставка. Во соопштението се вели дека е свикана вонредна […]

Опозиција

Мицковски: ВМРО-ДПМНЕ е против шверцерска аболиција или помилување за политичари кои се огрешиле

СДСМ може на шверцерски начин да договара, да притиска, да уценува и да корумпира судии, да тера приватни агенди за аболиции, но јас и ВМРО-ДПМНЕ не поддржуваме такви криминални одлуки, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан […]

Свет

Повеќе од 2.200 луѓе починале од ебола во Конго

Повеќе од 2.200 лица починале од ебола во Конго, каде што борбата против болеста е запрена поради неодамнешните напади врз медицинските работници, соопшти денеска Министерството за здравство. Во епидемијата на ебола која избувна на 1 […]

Спорт

Манчестер сити не победи во Њукасл, но така беше и лани

Актуелниот првак на англиската фудбалска Премиерлигата, Манчестер сити, не успеа да победи на гостувањето кај Њукасл и одигра само 2:2, па губењето на нови два бода ги оддалечува од титулата. Лидерот Ливерпул доцна попладнево има […]

Опозиција

Орце Ѓорѓиевски: Примислав, ни Катица веќе не ти верува кога се колнеш како Заев

Примислав, ни Катица веќе не ти верува кога се колнеш како Заев дека не си влегол во крими шемите на СЈО за пари, туку за правда 😎 Ја ограбивте и опустошивте Македонија. Ги соголевте граѓаните. […]

Балкан

Пицула: Прашањето на проширувањето повторно се враќа на дневен ред

Самитот во Загреб за време на хрватското претседателство со ЕУ е шанса работите во регионот да се деблокираат и прашањето за проширувањето да се направи еден од приоритетите, изјави хрватскиот европратеник Тонино Пицула, кој е […]