Свет

ОН: Најмалку 8.000 жени биле намерно убиени во 2017 година, во сиромашните и во богатите земји

Најмалку 8.000 жени биле намерно убиени во 2017 година, во сиромашните и во богатите земји, според ОН, се нагласува во извештајот и се поздравува напредокот постигнат од неколку земји што донеле ефективни закони против тоа. […]

Политика

Убиен синот на поранешниот претседател на Германија, Вајцзекер

Синот на поранешниот претседател на Германија, Рихард фон Вајцзекер, Фриц синоќа е избоден до смрт за време на предавање во болницата во која бил вработен. Фриц фон Вајцзекер починал на самото место, додека напаѓачот е […]

Култура

„Надреализам и фантастика (рефлексии)“ – избор од колекцијата на Националната галерија

Групна тематска изложба „Надреализам и фантастика (рефлексии) – избор од колекцијата на Националната галерија“ ќе биде отворена вечер од 20 часот во Мала станица. Со неа Националната галерија ќе го заокружи годинашниот циклус проекти преку […]

Црна хроника

Ограбен манастирот Св.„Никита“

На 18.11.2019 во 14.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во периодот од 14.11.2019 до 15.11.2019, едно лице со употреба на сила одзело пари од манастирот Св.„Никита“. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Новости - Слајдер

Музејот Прадо полни 200 години

Мадридскиот музеј Прадо денеска наполни 200 години, а за тоа време стана музеј со една од највредните уметнички колекции во светот. Музејот е создаден од Кралскиот музеј на слики и скулптури, во кој се наоѓале […]

Култура

Книжевна средба со Паскал Гилевски за новиот роман „Александар и Клеофила“

По повод излегувањето од печат на романот „Александар и Клеофила“ од Паскал Гилевски, во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ од 12 до 15 часот ќе се одржи книжевна средба со писателот. – Инспирирана е од најголемото љубовно […]

Бизнис

Почнува откупот на тутунот

Тутунскиот комбинат од Прилеп и „Сокотаб“ – Битола денеска треба да ги отворат пунктовите за преземање на годинашната реколта тутун со што и официјално ќе почне откупната кампања. Според тутунските здруженија, родот годинава е околу […]

Култура

Промоција на „Сведоштва од претседателскиот кабинет: моќта на трпението“ од Дарко Костадиновски

Мемоарско-монографското издание „Сведоштва од претседателскиот кабинет: моќта на трпението“ од Дарко Костадиновски вечер ќе биде промовирано во хотел „Хилтон“ во Скопје. Книгата е објавена на македонски и на англиски јазик. На промоцијата ќе се обратат авторот Дарко […]

Скопје

Дебата „Превентивни и форензички аспекти на намалувањето на ризиците од катастрофи“

Научно-стручна дебата на тема „Превентивни и форензички аспекти на намалувањето на ризиците од катастрофи“ ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Факултетот за безбедност-Скопје (УКЛО) и Институтот за социолошки и политичко правни истражување […]

Општини

Конче го заокружува процесот на окрупнување на земјоделското земјиште

Земјоделците од општина Конче денеска на Собрание треба да се произнесат по предлог-планот за окрупнување на земјиштето. Тие се сопственици на мали, меѓусебно оддалечени парцели, поради што е предвидено да направат размена со цел добивање […]