Општини

„Пчеларски календар“ – нов Прирачник за пчелари

„Пчеларски календар“ е насловот на Прирачникот за пчелари што беше промовиран денеска во Гевгелија. Автори се професорот Александар Узунов од Факултетот за земјоделски науки и храна од Скопје и долгогодишниот пчелар Борче Павлов. Во Прирачникот, […]

Спорт

Ангеловски: Ждребката не беше на наша страна

Македонската фудбалска репрезентација доколку го совлада Косово во полуфиналето од Лига на Нации, натпреварот за пласман на ЕП 2020 ќе го игра на гости во Грузија или Белорусија, односно домаќин ќе биде подобриот од дуелот […]

Балкан

Анкета: Мнозинството Грци се согласуваат со владината политика за забрана на пушењето и укинување на студентскиот имунитет

Повеќе од половина анкетирани односно 63 отсто изјавиле дека работите во Грција во изминатите шест месеци се движат сигурно или веројатно во правилна насока, а мнозинството од анкетираните се согласуваат со законот за забрана на […]

Македонија

Мендух Тачи и Арбен Џафери биле прислушувани под псевдоними „швалер“ и „деда“

 Поранешен вработен во УБК, Марјан Јанкуловски, на денешното рочиште за предметот „Таргет-Тврдина” за незаконското следење на комуникациите, кажа дека без наредба и под псевдоними биле прислушувани и Мендух Тачи и Арбен Џафери. – Имаше чудни […]

Интересно

Во Норвешка откриен уште еден викиншки брод под земја

Во Норвешка вторпат годинава пронајдени се остатоци од викиншки брод, што најверојатно е стар повеќе од илјада години. Кнут Паше, археолог од норвешкиот Институт за истражување на културното наследство, денеска изјави дека остатоците од бродот […]

Опозиција

Мицкоски на состанок од германски автомоблиски гиганти: Да спречиме одлив на мозоци и да зајакнеме економската соработка

Денешниот престој во Лајпциг на Конгресот на Германската демократска унија, покрај политичките состаноци, ќе имаме и состаноци со Извршните директори и претставници на најголемите германски производители на автомобили, но и други производители од машинската и […]

Политика

Анализа на „Ле Монд“ – Новата политика на Макрон во однос на земјите од Источна Европа, предизвикува лутина во Централна Европа

Париски „Ле Монд“ преку својот дописник од Виена, Жан Батист Шастан прави анализа по изјавите на претседателот на Франција за имиграцијата „кои доаѓаат од бугарски или украински тајни канали“ и за неговото вето, во октомври, на отворањето на пристапните […]

Свет

Унгарија не смеела да протера мигранти во Србија пресуди Стразбур

Судот за човекови права во Стразбур донесе пресуда за случајот со двајца баратели на азил протерани од унгарските власти назад во Србија. Судот смета дека Будимпешта со ова го прекршила членот три од Европската повелба […]

Балкан

Дендиас: Не знам дали можеме да ја смениме француската политика, но ќе се обидеме

Не сум сигурен дека ние можеме да ја одведеме француската политика до промена, но сигурно ќе се обидеме, во рамките на нашите можности, правиме повеќе од она што можеме, вели министерот за надворешни работи на […]

Власт

Царовска: Насилство, особено врз деца, не смее да се толерира

Во врска со случајот со насилство врз дете во игротека во угостителски објект во Скопје, реагирано е веднаш и поднесени се пријави, рече министерката за труд и социјална политика Мила Царовска одговарајќи на новинарско прашање […]