Македонија

Реакција на групата кофинансирани специјализанти до министерот Филипче

Почитуван Министер за здравство, д-р. Венко Филипче, кофинансираните специјализанти се посебна група но пред се се лекари кои треба да ги уживаат истите права како и другите лекари. Нашиот последен официјален состанок беше пред 4 […]

Балкан

Хрватска: Црвен метеоаларм, бродови не сообраќаат кон островите

На хрватското крајбрежје, црвен метеоролошки аларм е на сила поради силно југо, а пред се погодени се западниот брег на Истра, Кварнер и Кварнерниќ, како и северна, централна и јужна Далмација. Загрепскиот и Карловачкиот регион […]

Власт

Министерот Исмаили учестуваше на 8. Меѓународен културен форум во Санкт Петербург

Министерот за култура Хусни Исмаили во рамките на работната посета на Руската Федерација, вчера присуствуваше на свеченото затворање на 8. Меѓународен културен форум, кој од 14 до 16 ноември се одржа во Санкт Петербург. Министерот […]

Свет

Анкети покажуваат намалување на бројот на приврзаници за независност на Каталонија

Независноста на Каталонија ја поддржуваат 41,9 отсто жители на таа шпанската покраина, додека 48,8 проценти се против, според анкета на каталонскиот Центар за истражување на јавното мислење. Анкетата беше спроведена од 16 септември до 7 […]

Свет

Амбасадорот на САД во ЕУ му кажал на Трамп: „Зеленски ќе стори се за вас“

Импичмент на претседателот на САД, Доналд Трамп, е се поверојатен откако викендов се обелоденија документи од сведоштво на службеник задолжен за надворешни работи во амбасадата на САД во Киев. Како што јави дописникот на МИА […]

Вести

На протестите во Боливија досега има 23 убиени луѓе

Четири луѓе беа убиени вчера во протестите во Боливија со што бројот на жртви од почетокот на кризата во крајот на октомври се најмалку 23, соопшти Интерамериканската комисија за права на човекот. „Од петокот досега […]

Свет

Иран: Полицијата ќе реагира ако биде потребно, во Багдад заземен плоштад

Иранскиот министер за внатрешни работи Абдолреза Рахмани Фазли изјави синоќа дека безбедносните сили ќе реагираат доколку демонстрантите, протестирајќи низ целата земја поради зголемувањето на цената на горивата, продолжат да се загрозуваат приватен и јавен имот. […]

Свет

Протести на опозицијата во Каракас: Ако останеме дома ќе изгубиме

Протести беа одржани во Каракас, предводени од лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо, кој ги повика граѓаните да излезат на улиците и да го соборат од власт претседателот Николас Мадуро. Гуаидо повика на демонстрации низ целата […]

Свет

Борис Џонсон: Сите кандидати на конзервативците ќе гои поддржат договорот за брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека од сите кандидати на Конзервативната партија на претстојните избори добил ветување за поддршка на неговиот договор за брегзит. „Сите 635 кандидати ми ветија дека ако бидат избрани, ќе гласаат […]

Свет

Британскиот принц Ендру негира каква било врска со жртва на Епстајн

Британскиот принц Ендру првпат во интервју за Би-Би-Си, одговори на прашања во врска со врските со осудениот педофил Џефри Епстајн, во кои призна дека било грешка што престојувал во неговата куќа. Во едно од ретките […]