Политика

Официјално одобрена постапката за импичмент на Трамп

Резолуцијата со која се одобрува истрагата за импичмент на американскиот претседател Доналд Трамп денеска е усвоена во Претставничкиот дом на Конгресот со 232 гласа, а против се изјасниле 196 пратеници. Двајцата демократи Колин Петерсон од […]

Власт

Заев: Комисијата низ историските факти треба да изгради дополнително пријателство, а не непријателство

Непријатно е чувството за Декларцијата која Бугарија ја донесе во фаза на имплементација на Договор, пред одлуката на Европскиот совет. Јас реагирав, и секогаш ќе реагирам, тоа ми е должност, но нема да дозволам да […]

Останати спортови

Фетел откри што ќе го задржи во Ф1 во 2021 година

Себастијан Фетел изјави дека неговата иднина во Ф1 во 2021 година зависи од тоа дали ќе му се допаднат промените во регулативите, што ќе ги воведе „Либерти Медиа“. Тие ќе бидат презентирани за време на […]

Спорт

Пике: Фактот дека Меси не се разбира со Гризман, како со Суарез, не значи дека не разбираат

Дефанзивецот на Барселона, Жерар Пике ја прокоментира врската помеѓу напаѓачите Лионел Меси и Антоан Гризман. Според Французинот, двајцата не се придружуваат совршено, а според гласините во медиумите, Аргентинецот не ја сака поранешната sвезда на Атлетико […]

Опозиција

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со претседателката на Асоцијацијата на жени во ЕПП, Дорис Пак

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски денеска (31.10.2019) остварија средба со претседателка на Асоцијацијата на жени во Европската народна партија, Дорис Пак и Јоханес Реј, директор на Фондацијата […]

АМСМ Соопштенија

Сообраќајот на патот Маврово-Дебар кај Ростушко Анче во прекин во двата правца

Сообраќајот на патниот правец Маврово-Дебар кај м.в Ростушко Анче, од 18:45 часот е во прекин во двата правца. Кко што соопшти АМСМ, прекинот во одвивањето на сообраќајот е поради случена сообраќајна незгода.

Политика

Секс скандал го тресе украинскиот Парламент

Пратеничките во украинската Врховна Рада бараат оставка од претседателот на Комисијата за надворешна политика, Богдан Јаременко поради негова наводна вмешаност во секс скандал. Иницијативата е предложена од пратеничката на „Опозициска платформа – За живот“ Антонина […]

Став

Проф. Апасиев: Зоки бе друже, мене незгодно ми падна

Моментот коа евробирократката Могерини ладнокрвно го одминува нејзиниот империјален измеќар Заев <3 p.s. Зоки бе друже, мене незгодно ми падна. Сиромашкиот, таков сиот со блажена насмевка, прописно беше изигнориран од “шефицата”. Ова е доволен знак […]

Опозиција

Без радикална политичка промена невозможна е еколошката промена

Додека во Македонија оскудниот број на мерни станици повторно покажуваат енормна загаденост на воздухот, изјавите кои доаѓаат од властите се неприфатливо манипулативни и потценувачки. Претседателката на Комисијата за животна средина, Каја Шукова неодамна изјави дека […]

Бизнис и економија

„Гласен Текстилец“: Непромислени се барањата на Кластерот за текстил

Апсурдни и непромислени се изјавите и барањата на Кластерот за текстил за враќање на нормираниот учинок, за зголемувањето на работното време и за кратење на празниците, оцени денеска Кристина Ампева од граѓанското здружение „Гласен Текстилец“ […]