Бизнис

Huawei ги претстави бизнис резултатите за третиот квартал од 2019 година

Huawei денес ги претстави бизнис резултатите за третиот квартал од 2019 година. Компанијата генерира приход од 610 милијарди кинески јуани и има годишен раст од 24,4%. Во овој период, нето добивката на компанијата е 8,7%. […]

Власт

Заев – Сасоли: Секоја друга одлука освен преговори ќе биде поттик за регресивни процеси во земјата и регионот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев вечерва во Брисел се сретна со претседателот на Европскиот Парламент Давид Мариа Сасоли. На средбата, на која присуствуваа и вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи […]

Свет

Фронтекс: Расте бројот на мигранти кои доаѓаат од Турција

Граничната агенција на Европската унија Фронтекс соопшти дека бројот на луѓе кои се обидуваат да влезат во Европа преку Турција без одобрување минатиот месец е значително зголемен. Фронтекс денеска објави нови податоци според кои во […]

Политика

Средба на генералните секретари на парламентите на Србија и на Северна Македонија

Генералниот секретар на Националното собрание на Република Србија Срѓан Смиљаниќ и генералниот секретар на Собранието на Република Северна Македонија Цветанка Иванова се состанаа денеска на маргините на 141-та седница на Интерпарламентарната унија (ИПУ) што се […]

Спорт

Санчез успешнo опериран

Напаѓачот на Интер, Алексис Санчез денес помина успешна операција на левиот глужд, соопштија од клубот. Интервенцијата ја извршил д-р Рамон Кугат во Барселона, откако била потврдена првичната дијагностика на медицинскиот персонал на италијанскиот гигант за […]

Ракомет

Велковски го менува Серафимов во репрезентацијата

Данило Брестовац направи промена во списокот со ракометари кои ги планира за ЕХФ-неделата во ноември. Селекторот на македонската ракометна репрезентација реши да го врати во првиот тим десниот бек Мартин Велковски, кој годинава настапува за […]

Македонија

Мал напредок во делот на средновековната историја, Делчев останува нерешено прашање за мешовитата македонско-бугарска комисија

Постигнат е мал напредок во разговорите на македонските и бугарските историчари и тоа само во делот на средновековната историја, додека ставовите по однос делото на Гоце Делчев остануваат дијаметрално спротивставени. Тоа е оценката од дводневната […]

Балкан

Захариева: Одложувањето на преговорите со Македонија ќе ја влоши ситуацијата во регионот

Одложувањето на почетокот на преговорите за пристапување на Северна Македонија во Европската унија ќе ја влоши и дестабилизира ситуацијата во регионот, изјави  вицепремиерот Екатерина Захариева. Бугарија го поддржа почетокот на разговорите и доколку нивниот почеток […]