Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ: Доаѓа крај за СДСМ и почеток за обнова на Македонија

Зоран Заев ќе ги изгуби претстојните предвремени парламентарни избори. Тој тоа го знае и затоа излегува со панични интервјуа во кои сите му се виновни.  Премиерот во заминување се удави во криминал, ги продаде националните […]

Хроника

Групна тепачка помеѓу фудбалерите при натпревар на игралиштето кај „Цементара“

На 20.10.2019 во 15.40 часот во Полициската станица Кисела Вода, Д.К., делегат на фудбалскиот натпревар на игралиштето кај „Цементара“ помеѓу екипите на ФК Кул Здравје од Скопје и ФК Илинден од Скопје, пријавил дека во […]

Новости - Слајдер

Први споменици на жени во Централ парк

Њујорк Сити одобри подигнување споменици во Централ парк, на кои првпат ќе се наоѓаат остварени жени. Тоа вчера го изгласа градската комисија, со цел да им се оддаде почит на трите жени – пионери во […]

Интересно

Шарлиз Терон преплашена од улогата во „Bombshell“

Во периодот на промовирањето на долгоочекуваниот филм „Bombshell“, Шарлиз Терон призна дека била многу исплашена од својата улога. – Бев поср**а од страв. Бев загрижена поради тоа што требаше да толкувам личност која е позната […]

Свет

Северна Ирска ги легализира абортусот и истополовите бракови

Абортусот и истополовите бракови станаа законски и во Северна Ирска. Револуционерните измени се усвоени од Парламентот во Лондон, бидејќи поради скандал од јануари 2017 година британската провинција е без функционална влада. Во останатите делови на […]

Хроника

При семејна расправија, брат му му се заканил со остар предмет

На 20.10.2019 околу 19.20 часот во СВР Велес, Ј.С.(52) од Велес пријавил дека околу 19.00 часот во куќа на ул.„Прохор Пчински“, при семејна расправија за имотно-правни работи, неговиот брат Б.С. му се заканил со остар […]

Кошарка

Првиот пик на драфтот во НБА за сезоната 2019 ќе го пропушти почетокот на сезоната

Кошаркарот на Њу Орлеанс, Зајон Вилијамсон ќе го пропушти почетокот на сезоната 2019/20, пренесува „Би-Би-Си“. Деветнаесет годишниот играч се повреди во претсезоната и беше подложен на операција на коленото. Се очекува тој да се врати […]

Опозиција

Мицкоски: Во првите 100 дена од новата влада граѓаните ќе ја осетат разликата од оваа неспособна влада

Во емисијата „Клан дебата“ гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој истакна дека кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ја формира новата влада, граѓаните на Република Македонија уште во првите 100 дена ќе ја почувствуваат разликата од криминалната […]

Вести

Канадскиот премиер Трудо освои втор мандат

Канадскиот премиер Џастин Трудо и неговите либерали победија на вчерашните парламентарни избори и ќе ја формираат следната малцинска влада, објавија канадските медиуми. Најголемите телевизии на француски и на англиски јазик објавија дека Либералната партија на […]

Спорт

Шефилд јунајтед му го нанесе вториот пораз на Арсенал оваа сезона

Со голот на Лис Мусе, Шефилд јунајтед синоќа во последниот натпревар од 9. коло од шампионатот на Англија, го совлада Арсенал со 1:0. „ Топчиите“ ја прекинаа серија од пет средби без пораз, додека домаќините […]