Власт

Тачи: На земјата и се потребни фер и демократски избори

Се договориме на 12 април да имаме избори, изјави лидерот на ДПА, Мендух Тачи по лидерската средба што се одржа вечерва во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски. – Фер и демократски избори […]

Власт

Ахмети: Да се испочитува датумот за изборите и потоа да зборуваме за пописот

Битно е предвремените парламентарни изборите да се демократски и да победи најдобриот, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети по лидерската средба што вечерва се одржа вечерва во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски. […]

Опозиција

Мицкоски: Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше

Предвремените избори се неминовни по она што се случуваше во земјата, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски. Тој нагласи […]

Опозиција

Мицкоски: Завршува арамилукот, срамот, неправдите и назадувањето донесено од Зоран Заев и оваа влада

Завршува арамилукот, срамот, неправдите и назадувањето донесено од Зоран Заев и оваа влада. Од 3 јануари техничка влада, на 12 април избори. Иако се тешки времиња изборот никогаш не бил појасен. Сите заедно одиме на […]

Власт

Заев: Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

Учесниците на лидерската средба што вечерва се одржа во вилата „Водно“ на иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, се договорија на 12 април 2020 година да се одржат предвремени парламентарни избори. Како што соопшти премиерот и […]

Опозиција

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги демантира невистините изнесени на порталот „Цивил Медиа“

ВМРО-ДПМНЕ најостро ги демантира невистините изнесени на порталот „Цивил Медиа“ со наслов „Христијан Мицкоски изразил признание за успесите, храброста и одговорноста на Зоран Заев“. Власта во паника шири лажни вести. Преку ваквите лажни вести целта […]

Македонија

Пендаровски: Партиските лидери го реафирмираа европскиот пат на Македонија

Лидерите на политичките партии кои вечерва се на средба кај претседателот Стево Пендаровски стојат зад идејата државата што поскоро да ги почне пристапните преговори со Европската унија. Пендаровски по завршувањето на првиот дел од состанокот […]