Останати спортови

Фјури со деби како кечер (видео)

Деби како кечер направи поранешниот шампион во тешка категорија во професионалниот бокс, Тајсон Фјури. „Циганскиот крал“ го победи популарниот кечер Браун Струман на настанот „Краун џуел“ во Саудиска Арабија. Фјури имаше импресивен настап. Тој се […]

Опозиција

Мицкоски од Вевчани: Покрај националното понижување, ние денеска имаме и пљачка во секој пора на општеството

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска ја продолжи акцијата  Разговори за Обнова на Македонија и оствари средба со жителите на општина Вевчани. Пред присутните Мицкоски потенцираше дека ветувањата на СДСМ и Зоран Заев дека ќе […]

Балкан

Анкета: Над 600.000 Бугари би го продале својот глас на избори

Повеќе од 600.000 граѓани на Бугарија би го продале својот глас на избори во замена за пари, покажуваат резултатите од анкетата спроведена од „Галуп“. Истражувањето е направено откако во јавноста се појавиле шпекулации дека во […]

Свет

Нова жртва на протестите во Ирак

Најмалку едно лице загина, а повеќе од 60 се повредени во судир меѓу антивладините демонстранти и безбедносните сили на мост кој води до строго обезбедуваната Зелена зона во Багдад. Судирите се прошириле и на уште […]

Опозиција

Ѓорчев се сретна со претседателот на „Конрад Аденауер” и пратеници на ЦДУ од германскиот Бундестаг

Пратеникот и меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев се сретна со Норберт Ламерт, претседател на фондацијата Конрад Аденауер (КАС) блиска до владејачката ЦДУ. Ѓорчев истакна:  „Се заблагодарив за одличната соработка на ЦДУ и КАС со […]

Хроника

Н.Н.(28) од Кавадарци позајмувал пари и пресметувал камата од 200% на месечно ниво

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кавадарци поднесе кривична пријава против Н.Н.(28) од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,лихварство“. Во периодот од јануари  до август 2019, пријавениот со усмен договор во […]

Власт

Заев: Југохром нема да биде ставен во употреба без доизградба на филтрите

Како држава правиме се што е во наша моќ за да го рестартираме Југохром. Го стимулиравме сопственикот, кој е во преговори за продажба на комбинатот со турски потенцијале купувач кој работи во истата дејност, да […]

Вести

Посебен сообраќаен режим поради протести

На 01.11.2019 (петок) со почеток во 13,00 часот е најавен протестен марш, кој ќе започне од паркот во Чаир, продолжува право по улицата „Христијан Тодоровски Карпош“, право по улицата „Цветан Димов“, десно по булеварот „Гоце […]

Свет

ИД именува нов лидер

Терористичката организација Исламска држава именуваше наследник на лидерот Абу Бакр ал Багдади, кој минатиот викенд беше убиен во Сирија. Во аудио-порака објавена на џихадистичките медиуми се наведува дека новиот лидер на ИД е Абу Ибрахим […]

Бизнис и економија

Намалено светското производство на вино за 10 отсто поради временските услови

Мразот и сушата, особено во трите главни земји производители на вино Италија, Шпанија и Франција, се причина за намалување на производството за 10 отсто оваа година, покажуваат податоците на Меѓународната организација на винова лоза и […]