Политика

Собраниска расправа за избор на заменици-министри

Станува збор за луѓе кои се образовани и со големо практично истуство, кои имаат голема желба и љубов од позиција како заменик министер во соодветен ресор да помогнат во унапредување на состојбите во ресорите за […]

Хроника

Избоден затвореник во затвореното одделение на КПУ „Идризово“

На 30.08.2019 во 23.45 часот било пријавено дека околу 22.10 часот во затвореното одделение на КПУ „Идризово“ бил нарушен јавниот ред и мир со меѓусебна пресметка помеѓу Ш.И.(28) од Скопје и П.С.(28) од Струга, при […]

Политика

Се почитува примирјето во Идлиб

Воздушните напади врз Идлиб, северозападна Сирија утрово се стопирани откако стапи во сила примирјето што го најави Русија, соопшти невладината сириска Опсерваторија за човекови права. – Нема воени авиони на небото и престанаа воздушните напади, […]

Хроника

Обезбедување во експозитура на банка нападнало корисник

На 30.08.2019 во 16.20 часот С.А.(65) од Скопје во ПС Аеродром пријавил дека околу 15.30 часот во експозитура на банка во општина Аеродром бил физички нападнат од З.М.(38) вработен во обезбедување на експозитурата, по расправија, […]

Свет

МКЦК: Најмалку 100 загинати во воздушните напади на коалицијата врз затвор во јемен

Најмалку 100 луѓе загинаа во воздушни напади на коалицијата предводена од Саудиска Арабија врз јеменски затвор, соопшти денеска Меѓународниот комитет на црвениот крст. Шефот на делегацијата на МКЦК во Јемен, Франк Роченштајн, изјави дека спасувачите […]

Хроника

Нападнат полицаец во Штип

На 30.08.2019 во 09.30 часот полициски службеници од СВР Штип при интервенција по нарушен јавен ред и мир на ул.„Кежовица“ во Штип, помеѓу Ј.П.(61) и Г.Ш.(48) од една страна и З.К.(51) и Т.К.(67), од друга, […]