Бизнис и економија

Во првото полугодие за 1,4 отсто пониска просечната малопродажна цена на струјата

Просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата во првото полугодие од 2019 година е 4,770 денари по киловат час, што е за 1,4 отсто помалку во споредба со второто полугодие во 2018 година. Според […]

Македонија

Се чека на Франција за конечна одлука за датумот за преговори

Земјите членки на Европската Унија сѐ уште не донеле конечна одлука за датумот за преговори за Македонија и Албанија, заклучоците се во фаза на подготовка, а Франција сѐ уште не изнела конечна позиција, брифираа денеска […]

Ракомет

Брестовац го објави списокот за младинскиот шампионат во Бугарија

Селекторот на машката ракометна репрезентацијата на родени 2002/2003 година Данило Брестовац го објави списокот на повикани ракометари за собир за подготовки за настап на „Balkan Men’s Youth Championship 2019“ во Бугарија. Собирот е закажан за […]

Спорт

Барса размислува за изненадувачки трансфер удар

Екипата на Барселона размислува за изненадувачки трансфер удар со привлекувањето на германскиот плејмејкер на Арсенал, Месут Озил, пишуваат во Шпанија. Озил така и не успеа да најде место во стартниот тим на Унаи Емери, откако […]

Политика

Абдула Абдула прогласи победа на изборите во Авганистан

Авганистанскиот премиер, Абдула Абдула, денеска прогласи победа на изборите во Авганистан. – Имаме најголем број гласови на изборите, рече Абдулах на прес-конференција и додаде дека нема да има втор круг на избори. Абдула беше најголемиот […]

Бизнис и економија

Раст на прометот со храна, пијалаци и тутун, намалување со автомобилски горива

Раст на прометот од 5,6 отсто номинално и 3,6 отсто реално е забележано во трговијата на мало со храна, пијалаци и тутун во август годинава во однос на истиот месец лани, објави Државниот завод за […]

Вести

Координиран вонреден инспекциски надзор на штипска Ортопедија

Епидемиолози од Институтот за јавно здравје-Скопје, но и тим од Државниот санитарен и здравствен инспекторат од утринава се во штипската Клиничка болница, со цел да се утврди состојбата, но и изворот на заразата од вирусот […]

Вести

Драстично ќе се намали бројот на безбедносни сертификати за оперирање со безбедносно класифицирани информации

Собраниската Комисија за одбрана и безбедност на денешната седница го прифати Предлог-законот за класифицирани информации во прво читање, и ги усвои предлог-одлуките за испраќање припадници на Армијата за учество во мировната операција на ЕУ „Алтеа“ […]

Свет

Силно невреме во Централна Европа, загина 14-годишно девојче во Словачка

Силно невреме ја зафати централна Европа денеска – девојче загина во Словачка, а железничкиот сообраќај привремено беше прекинат во северна Германија. Словачката полиција објави дека 14-годишно девојче загинало кога врз неа паднало дрво во источна […]

Бизнис и економија

За еден денар се намалуваат цените на бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се намалуваат за еден денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 68,50 денари за литар, на Еуросупер […]