Вести

Фон дер Лaјeн бара нови кандидати од Романија и Унгарија

Претседателката на идната Европска Комисија, Урсула фон дер Лaјeн, го доби писмото од Европскиот Парламент во кое се отфрлаат кандидатите за комесари од Унгарија и Романија, и очекува нови имиња. Информацијата дека писмото од Европскиот […]

Политика

Пендаровски и Зениер разговараа за унапредувањето на меѓуетничките односи

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими високиот комесар на ОБСЕ за национални малцинства, Ламберто Заниер со кого разговараше за ангажманот и поддршката на ОБСЕ за унапредување на меѓуетничките односи во Република Северна Македонија, во контекст на […]

Спорт

Сари: Задачата да ја освоиме ЛШ не треба да претставува товар за нас

Триумфот на Лигата на шампионите продолжува да му се „лизнува“ на Јувентус, а сега задачата да го донесе трофејот во Торино ја има Маурисио Сари. Италијанскиот шампион стартуваше во својата група со 2-2 против Атлетико […]

Македонија

Полицајци делеа едукативни материјали против корупцијата на Деве Баир-Ѓуешево

Едукативен материјал со информативна содржина за начинот на пријавување корупција во полицијата и штетните последици од неа денеска на граничиниот премин Деве Баир-Ѓуешево делеа полициски службеници од Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални […]

Останати спортови

Марко: Фетел нема иднина во Ферари

Советникот на Ред Бул и поранешен шеф на Себастијан Фетел од неговите шампионски денови, д-р Хелмут Марко, смета дека тој нема иднина во Ферари. Иако во моментов „Скудерија“ го има најбрзиот автомобил, наместо да победуваат, […]

Спорт

Гвардиола за неуспесите во ЛШ: Нема да извршам самоубиство

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, одби да оди во крајности, додека разговараше за сценарио, при кое не успева да ја освои титулата во Лигата на шампионите за време на својот престој кај „небесно-сините“ Гвардиола […]

Спорт

Азар: Треба да се подобрам за да бидам „галактико“

Напаѓачот на Реал Мадрид, Еден Азар изјави дека му треба подобрување ако сака да биде „галактико“ по неговиот бавен старт на сезоната во која се уште нема забележано гол или асистенција. Белгискиот крилен напаѓач му […]

Балкан

ЗДФ:„Албанската мафија, најстрашна во светот“

Германската телевизија, ЗДФ, како дел од серијата документарци за криминалните банди ширум светот, подготви репортажа и за албанските банди под наслов „Албанската мафија е една од најстрашните криминални организации во светот!“. -Репортажата трае 43 минути […]

Балкан

Грчката влада со нови мерки за зголемениот бран бегалци и мигранти и со построг закон за доделување азил

Зајакнато чување на границите со зголемени патроли, префрлање на бегалци и мигранти од островите во други делови на земјата, поголем број враќања, интернационализација на проблемот, како и забрзување на процесот за доделување азил, но со […]

Став

Проф. Љубомир Цуцуловски: Нема дно – и натаму се` тоне

НЕМА ДНО – И НАТАМУ СЀ ТОНЕ. Германија ка’о, демек, попушти. Франција ка’о, демек, е на пат да попушти. За Белгија и Холандија засега се молчи. Меѓутоа, „братска“ Бугарија, кога сѐ „добро“ тргна, повторно го […]