Политика

Во ОН Самит  посветен на климатските промени

Во Њујорк денеска започнува Самит во ОН, на кој се разгледува еден од најгорливите светски проблеми – климатските промени кои настануваат како резултат на користење на фосилните горива како нафта и јаглен, но и преминот […]

Вести

Државниот инспекторат постапува по екоинцидентот во Вардар, познат предизвикувачот

Државниот инспекторат за животна средина денеска изврши вонреден инспекциски надзор во комплексот на поранешна Железарница кај три правни субјекти Макстил А.Д, ЕСМ-Подружница Енергетика, Скопје и Арцелор Митал преземен од Либерти Хаус Груп, поради вчерашното загадување […]

Свет

Во Малта е постигнат привремен договор за распределување на мигрантите

Малта, Италија, Франција и Германија постигнаа иницијален и привремен договор за распределување на мигрантите спасени во Медитеранот. Документот ќе биде презентиран на почетокот на октомври. Министрите за внатрешни работи на овие четири земји одлучија да […]

Спорт

Почна продажбата на билети за фудбалскиот меч со Словенија

Фудбалската федерација на Македонија од денеска во продажба ги пушти билетите за натпреварот од квалификациите за Европското првенство против Словенија, закажан за 10 октомври на арената „Тодор Проески“ во Скопје. Билети може да се купат […]

Власт

Џафери до Церетели: Подготвени сме за целосно спроведување на препораките на ОБСЕ/ОДИХР за изборните процедури

Продлабочување на успешната соработка меѓу Собранието на Република Северна Македонија и Парламентарното собрание на ОБСЕ, била тема на денешната средба на претседателот на Собранието Талат Џафери со претседателот на Парламентарното собрание на ОБСЕ Георге Церетели […]

Свет

Индија тврди дека Пакистан ги активирал камповите за екстремисти

Пакистан, во својот дел на Кашмир, ги реактивираше камповите за обука на 500 милитанти кои чекаат да бидат тајно распоредени во Индија, објави денеска началникот на Генералштабот на индиската армија Бипин Рават. Тој тврди дека […]

Власт

Макрадули на Светскиот конгрес за чист воздух во Истанбул

 Заменик-министерот за животна средина и простoрно планирање Јани Макрадули денеска и утре учествува на 18-тиот Светски конгрес за чист воздух (WCAC), што од 23 до 27 септември се одржува во Истанбул, Република Турција. Како што […]

Македонија

Националниот сојуз на глувите бара зголемување на надоместокот за мобилност

Националниот сојуз на глуви и наглуви денеска од пратениците побара поддршка за зголемување на надоместокот за мобилност, кој сега изнесува 4.000 денари. Нивни претставници на Денот на знаковната азбука – 23 септември беа во посета […]

Македонија

Гласна осуда на говорот на омраза и силна поддршка во борбата против лажните вести од учесниците на првиот „Викенд на дијалог“

Гласна осуда на говорот на омраза и силна поддршка во борбата против лажните вести, испратија новинарите од Бугарија и Македонија кои учествуваа на првиот „Викенд на дијалог – новинари против предрасудите“, што од 20 до […]

Општини

Се зголемува бројот на градежни парцели што ќе ги продава Општина Кочани

Поради зголемениот интерес за изградба на објекти за домување и за стопански намени, локалната самоуправа на Кочани пристапува кон измена и проширување на годишната програма за уредување на градежното земјиште во државна соптвеност. Според веќе […]