Црна хроника

Скопјанец сакал да продаде лажни Nike патики во висина од 11.949.867 денари

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Б.Р.(27) од Скопје поради постоење основи на сомнение за кривично дело „повреда на права од индустриска сопственост и неовластена употреба на туѓа […]

Балкан

Четири жртви и 13 повредени во експлозија на пат во Турција

Најмалку четири лица загинаа, а 13 се тешко повредени кога во југоисточна Турција експлодирала импровизирана експлозивна направа на пат кога покрај неа поминало возило со локални жители. Канцеларијата на гувернерот на покраината Дијарбакир соопшти дека […]

Црна хроника

Работник падна од скеле

На 11.09.2019 околу 11.00 часот во СВР Тетово било пријавено дека, додека изведувал градежни работи во објект на ул.„Ленинградска“ во Гостивар, С.Д.(45) од с.Мало Турчане, гостиварско, паднал од скеле и се повредил. Тој бил пренесен […]

Македонија

Амбасадата на Кина во Скопје го одбележува Празникот на средината на есента

Традиционалниот кинески Празник на средината на есента вечерва е одбележан во Националната опера и балет во Скопје. На настанот присуствуваа кинескиот амбасадор во Република Македонија, Џанг Ѕуо, ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во […]

Бизнис

Здружение „Напредни лозари“: Политиката да се тргне од лозарството

Од Здружението на лозари од тиквешкиот регион  „Напредни лозари”  вечерва апелираа политиката да се тргне од лозарството. Истакнуваат дека се оградуваат од сите обиди на борбата за лозарството да и се даде политичка димензија и […]

Црна хроника

Полицаец удрен од моторциклист

На 12.09.2019 околу 01.00 часот полициски службеници го привеле Б.В.(24) од село Дебреше, гостиварско, затоа што на ул.„Борче Јовановски“ во Гостивар, управувајќи мотоцикл „трува“ со гостиварски регистарски ознаки, не застанал на наредба од полициски службеник […]

Останати спортови

Ферари: Доаѓа моментот за Мик Шумахер во Формула 1

Шефот на Ферари, Матија Биното е задоволен од развојот на Мик Шумахер, син на легендата на „Скудерија“ и седумкратниот светски шампион – Михаел Шумахер. Биното дури изјави дека ќе дојде моментот кога тој ќе влезе […]

Кошарка

Ѓорѓевиќ по триумфот над САД: Игравме како тим

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Србија, Александар Ѓорѓевиќ, по триумфот над селекцијата на САД, во дуел за пласман од 5-тото до 8-то место на Мундобаскетот во Кина, изјави дека има мешани чувства. – Добра реакција, […]

Црна хроника

Двајца тетовци фатени со хероин

На 11.09.2019 oколу 21.00 часот во гостиварското село Градец, полициски службеници на СВР Тетово – Надворешна канцеларија за криминалистички работи Гостивар ги лишиле од слобода С.С.(45) од с.Голема Речица, тетовско и Ј.С.(49) од Тетово. При […]

Власт

Димитров – Мас: Реафирмирана германската поддршка за пристапни преговори со ЕУ

Пресек на постигнатото, актуелните случувања и изгледите во однос на нашите очекувања од октомврискиот Совет на Европската унија,  направија денеска на средба во Берлин министерот за надворешни работи Никола Димитров и неговиот германски колега Хајко […]