Свет

Уапсен сибирски шаман кој тргнал да го истера ѓаволот од Путин

Сибирски шаман кој пешки тргна на долг пат до Москва за да го истера ѓаволот од претседателот Владимир Путин е уапсен од руската полиција, јавија денеска руски медиуми. Полицијата на Бурјатија, руска република во источен […]

Македонија

Демант од Орка Холдинг на изјавата на Костадин Костадинов

  Најостро и со целосна одговорност ги демантираме тврдењата кои денеска ги произнесе во јавноста Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ, дека Јордан Камчев, односно, било која од фирмите на Јордан Камчев била вклучена […]

Култура

Во Прилеп поставена изложба на дела од Кичевската колонија

Во изложбениот салон на Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп од денеска до 25 септември е поставена изложбата на дела од  25. Интернационална кичевска ликовна колонија. Изложени се 20 дела од македонски и странски автори, […]

Бизнис

Рајанер планира да укине 500 до 700 работни места

Нискобуџетната ирска авиокомпанија „Рајанер“ планира да укине 500 до 700 работни места, најави денеска извршниот директор Мајкл О`Лири. – „Рајанер“ има повеќе од 500 пилоти, рече О`Лири, истакнувајќи дека планира да укине од 500 до […]

Македонија

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред  Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување од државниот јавен обвинител Љубомир […]

Власт

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори, на седницата ќе биде и Османи

Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите на Република Македонија со ЕУ, а на седницата која ќе се одржи на 26 септември кога на дневен ред ќе се најде точката за нашата […]

Бизнис

Нови авионски линии до Скопје и Охрид од Анкара, Измир и Истанбул

Нови авионски линии до Скопје и Охрид од Анкара, Измир и Истанбул, најавува Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) која денеска, во соработка со ТУРСАБ и Асоцијација на турски туристички агенции, организираше бизнис […]

Политика

25 Maj ќе биде ден посветен на спомен на жртвите од тоталитаризмот

Осумдесет  години по почетокот на Втората светска војна,Европскиот  парламент потсетува дека е неопходно да се запамети трагичното минато на Европа за подобро да се подготви својата иднина. Европскиот парламент со усвоената резолуција, денеска им оддаде […]

Општини

Не функционира прифатилиштето, бездомни и болни кучиња повторно во голем број низ Тетово

Граѓаните во Тетово алармираат дека повторно голем број бездомни кучиња се појавуваат низ улиците градот, додека пак има напади врз луѓето. Според жителите, освен во самото централно подрачје, бездомните кучиња ги има и на самиот […]

Култура

Битолчани до последно место ја исполнија салата за „Медена земја“

На фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола беше прикажан документарниот филм „Медена земја“, за кој имаше  голема заинтересираност од домашната публика. Од фестивалскиот прес-центар нагласуваат дека салата на Центарот за култура била преполна за филмот кој […]