Став

Игор Аврамовски Александров: 30 Септември – ДЕН НА МАКЕДОНСКИОТ ОТПОР

30 Септември – ДЕН НА МАКЕДОНСКИОТ ОТПОР На овој ден минатата година, граѓаните на Република Македонија избраа да не соучествуваат во криминалното рушење на суверенитетот и уставот на македонската држава. Решија да не соучествуваат во […]

Став

Груевски: Заев наредил во СДСМ снимките да ги прими човек кого тогаш не го познавал!?

Муртински приказни: “портпаролот” на сведокот кажа што неговиот советник ќе каже следниот пат и што сакал да каже претходниот пат. Заев наредил во СДСМ снимките да ги прими човек кого тогаш не го познавал!? Неговиот […]

Став

Петар Котевски: Ќе измислат некоја дубара, некоја кованица – условно предусловен датум

Да не се лажеме – подземната дипломатија (онаа потплатена од мафијашки пари) работи 24/7 на свиткување на правилата на ЕУ за во Октомври да се даде некаква верзија на датум. Ќе измислат некоја дубара, некоја […]

Став

Бранко Героски: Ова е многу важно, ова е клучна информација за ОЈО

Чек, чек, чек… Ова е многу важно, ова е клучна информација за ОЈО во врска со кривичната пријава на Вера Иванова против Дончев и другите. Заев вели: “Кога јавно обвинителство СЕ ОБРАЌА до државните институции […]

Став

Солза Грчева: Иако се згази на народната волја, овој ден останува наш капитал

30-ти септември, денот на народниот референдум на кој македонскиот народ го кажа, многу јасно и гласно, своето историско “не“ за Северна! Покажавме цврстина и сплотеност. Иако се згази на народната волја, овој ден останува наш […]

Опозиција

Арсовски: „Русковска не е прифатливо решение за ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи не го гони криминалот на Заев“

Единствен кој што се залагаше за конкретно решение пероснализирано беше токму Зоран Заев кој што на секој начин се обиде да ја заштити Вилма Русковска да не биде сменета се со цел да го амнестира […]

Култура

Министерот за култура Исмаили се сретна со индонезиската амбасадорка, Сри Астари Рашид

Можноста за интеркултурна соработка меѓу двете земји, како и за поголема посветеност на двете страни за постигнување на целите беа тема на разговор на денешната средба во Скопје меѓу министерот за Култура Хусни Исмаили и […]

Балкан

„Хемофарм“ го повлекува лекот „Ранитидин“ поради појава на нечистотија што може да биде штетна за здравјето

Српската компанија за лекови Хемофарм  денеска објави дека „поради предострожност и со цел заштита на јавното здравје“ донеле одлука „доброволно и превентивно“ повлекување на сите серии на лекот „Ранитидин“ од пазарот, откако Европската агенција за […]

Бизнис и економија

НБ: И натаму се намалува просечната каматна стапка на кредитите

Просечната каматна стапка на вкупните кредити, во август годинава, и натаму се намалува сведувајќи се на нивото од 5,13 отсто, што претставува месечен и годишен пад од 0,02, односно 0,36 процентни поени, информираат од Народната […]