Македонија

Адвокатката на Јанева најавува барање за укинување на притворот

Адвокатката на разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, најавува дека ќе поднесат  барање за укинување на мерката притвор, а за гаранција ќе биде понуден нејзиниот имот. -Не ми е познат основот по кој е донесена […]

Бизнис

„Пурдју Фарма“ започна стечај за исплата на 12 милијарди долари оштета поради кризата со опиоиди во САД

Америкианскииот фармацевстки гигант „Пурдју Фарма“, почна стечајна постапка во согласност со поглавјето 11 од Кодексот на САД за банкротство, како дел од условите што компанијата треба да ги исполни во рамките на побарувањата на низа […]

Став

Солза Грчева: Здравствениот циклус на Филипче

Здравствениот циклус на Филипче: приватна брза помош ве носи во приватна билница, каде со малку среќа бргу приватно умирате и ве носат на приватни гробишта. Фактурите стигаат кај ожалостеното семејство, кое е принудено да мине […]

Спорт

Де Геа го продолжи договорот со Манчестер јунајтед

Шпанскиот голман Давид Де Геа, официјално го продолжи договорот со Манчестер јунајтед до јуни 2023 година. Де Геа кој има 28 години, дојде во редовите на „црвените ѓаволи“ од Атлетико Мадрид во 2011 година и […]

Бизнис

Coca–Cola HBC и Пивара Скопје повторно прогласени за европски лидери во одржлив развој

Пивара Скопје, заедно со останатите членки на Coca-Cola HBC Групацијата повторно го освоија првото место во европската индустрија за пијалаци, според остварените резултати во одржливиот развој. Во годинешното рангирање кое го спроведува „Дау Џонс индекси […]

Свет

Големи воени вежби во Русија

Русија почна големи годишни воени вежби денеска мобилизирајќи 128.000 војници во централниот дел на земјата вклучувајќи кинески војници и авиони, со цел да се одбивање можен исламистички напад. Вежбите се одржуваат претежно во регионот Оренбург, […]

Свет

Шпанија: Три жртви и над 200 заразени од листерија

Три лица починаа, а најмалку 222 лица се заразени во најголемата епидемија на листерија во Шпанија досега, соопшти Светската здравствена организација. Заразата, која најверојатно е причинета од свинско месо произведено на југ во државата, главно […]

Ракомет

Билетите за Вардар – Порто по цена од 350 и 400 денари

Ракометниот клуб Вардар денеска ги пушти во продажба поединечните билети за следните два домашни натпревара, во ЕХФ Лигата на шампионите против Порто, и потоа во СЕХА Газпром лигата против Нексе. Продажбата ќе се врши на […]

Политика

Пензиски реформи во Франција: Адвокатите штрајкуваат

После РАТП (регионалната железница во Париз и парискиот регион) во петокот, неколку професии, особено адвокатите „кои не се навикнати на протести“, ќе излезат на улица попладнево, за да го одбранат нивниот„автономен пензиски систем“ против „универзалниот систем“ што го посакува извршната власт. Покрај нив се очекуваат […]

Спорт

Азар: Во Англија, поразите не ги сфаќаат трагично како во Шпанија

Еден од најдобрите фудбалери на светот, Еден Азар, кој е член на Реал Мадрид, во пресрет на почетокот на сезоната во Лигата на шампионите, кажа кои се разликите од играњето во Англија и Шпанија. „Не […]