Балкан

Земјотресот во Албанија почувствуван во југозападниот дел од земјава

Земјотресот од Албанија попладнево е почувствуван во  југозападниот дел од земјава, особено во Охрид, Струга и Ресен,  со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти вечерва Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет. Во Битола, […]

Свет

Путин и нареди на армијата да ги гаси пожарите во Сибир

Рускиот претседател Владимир Путин и нареди на руската армија да помогне во борбата против шумските пожари кои горат ширум Сибир и зафатија област со големина на Белгија. Русија вчера во четири региони прогласи вонредна состојба […]

Свет

„Индепендент“: Синот на Осама бин Ладен веројатно е мртов

Синот на лидерот на Ал Каида Осама бин Ладен и негов наследник во терористичката организација, Хамза бин Ладен е мртов, покажуваат разузнавачки информации на САД, пишува британскиот весник „Индепендент“. Официјални претставници на американската администрација се […]

Хроника

Кривична пријава за загрозување на сигурноста

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против Д.Д. (46) од Скопје поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело „Загрозување на сигурноста“ по […]

Свет

Бела куќа: Трговските преговори меѓу САД и Кина беа конструктивни

САД и Кина денеска во Шангај одржаа конструктивни трговски преговори, соопшти Белата куќа. Новата рунда преговори е одржана откако американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Пекинг дека се обидува да го пролонгира решениот во трговскиот […]