Информации

Обичаи и верувања: Традиции

1 август 2019 Традиции Како се славеа слави Е порано славите поинаку се славеа. Ќе ти дојт пола град на слава ама не седеа многу луѓето. Ќе дојдат, ќе поседат и ќе си одат. Столој […]

Хроника

Воз удри возило во Ѓорче Петров

На 31.07.2019 година во 07,30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на железничкиот премин од Ѓорче Петров кон с.Кондово се случила железничка незгода помеѓу патнички воз кој сообраќал на релација Тетово-Скопје управуван од С.М.(50) […]

Спорт

ЕУ нема да забрани вештачка трева, но ќе бара алтернатива

Европската унија засега нема да ги забрани тревниците од вештачка трева, но Европската агенција за хемикалии (ЕЦХА) бара алтернатива. Вештачката трева е голем извор на микропластика, која е голем загадувач на животната средина. – Комисијата […]

Бизнис и економија

„Кока Кола“ и „Пепси Ко“ се дистанцираат од лобистите за пластична амбалажа

Компаниите „Кока Кола“ и „Пепси Ко“ потврдија дека ја напуштаат американската Асоцијација на производители на пластика, првата веќе излезе од асоцијацијата, на втората членството и завршува до крајот на годината. Според „Си-Ен-Ен“, членство во такви […]

Спорт

Паратици и Пасторело во Лондон за размената Лукаку-Дибала

Спортскиот директор на Јувентус Фабио Паратици и менаџерот на Ромелу Лукаку, Федерико Пасторело, заминале за Лондон на интензивни преговори во врска со размената Лукаку-Дибала. Медиумите во Италија пишуваат дека од идната размена Јувентус треба да […]

Хроника

Повреден работник во Кочани

На 30.07.2019 година во 09.00 часот во Полициската станица Кочани од Здравствениот дом Кочани, било пријавено дека истиот ден околу 07.05 часот при работа во фирма во Кочани со повреда во пределот на левата нога […]

Спорт

После Боатенг, и Наинголан во Фиорентина

Фиорентина е блиску до трансфер на играчот од среден ред на Интер, Раџа Наинголан. Иако, Белгискиот фудбалер во последно време водеше разговори за враќање во Каљари, сепак Виола му се попречи на патот, па сега […]

Балкан

Земјотресот во Албанија почувствуван во југозападниот дел од земјава

Земјотресот од Албанија попладнево е почувствуван во  југозападниот дел од земјава, особено во Охрид, Струга и Ресен,  со интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти вечерва Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет. Во Битола, […]

Свет

Путин и нареди на армијата да ги гаси пожарите во Сибир

Рускиот претседател Владимир Путин и нареди на руската армија да помогне во борбата против шумските пожари кои горат ширум Сибир и зафатија област со големина на Белгија. Русија вчера во четири региони прогласи вонредна состојба […]