Кошарка

Русија и Полска стартуваа со победи

Русија и Венецуела стартуваа со победи на Светското кошаркарско првенстов во Кина, откако ги поразија екипите на Нигерија односно Венецуела. Русија имаше прилично слаб настап на почеток, па дури се чинеше дека е на добар […]

Македонија

Во Штип се отвора приватна школа за професионални пилоти

Педесет и осумгодишниот капетан на Боинг 373, Раде Ивановски од Штип денеска свечено го отвори хангарот за авионите и го најави отворањето на приватната школа за професионални пилоти. Објектот и авионите се наоѓаат на спортскиот […]

Спорт

Елнени во Бешикташ како позајмнување

Египетскиот репрезентативец и игра на Арсенал Елнени и официјално го напушти лондонскиот клуб, откако замина за Турција каде како позајмнување ќе биде дел од Бешикташ. Унаи Емери неодамна му порача на Елнени дека не смета […]

Македонија

Обезбедени средства за 20.000 оброци за социјално загрозени граѓани преку првата хуманитарна „Праскијада“

Џемови, торти, салати, сокови, подготвени со праски, се само дел од производите кои успешно беа продадени на првата хуманитарна „Праскијада“, а со тоа се обезбедија 20.000 оброци за социјално загрозени лица. Организаторите на првата „Праскијада“, […]

Балкан

Грчката Влада со нови, конкретни мерки за справување со зголемениот бран бегалци и мигранти

Зголемен надзор на границите, спојување на децата без придружба со нивните семејства во ЕУ, пренесување на бегалци и мигранти од островите во други центри, промена во процесот за доделување азил, се дел од мерките што […]

Интересно со Опсервер

Најстариот нуркач на светот повторно собори рекорд

Британскиот ветеран од Втора светска војна Реј Вули, кој има 96 години, тврди дека го собори сопствениот светски рекорд како најстар нуркач, нуркајќи во близина на остатоците на траектот Зеноби кај јужниот брег на Кипар. […]

Опозиција

СДСМ се заглавени и се подолу тонат со обидите да ги амнестираат криминалот и високата корупција

Тоа е единственото на кое се посветени и за тоа ја жртвуваат иднината на државата. Ниту правда ниту интеграции ќе има со селективноста на правдата која што ја водат преку “пупка судството” и прислушуваното ЈО […]

Балкан

Тачи го поздрави именувањето на Палмер за специјален претставник на САД за Западен Балкан

Претседателот на Косово, Хашим Тачи го поздрави денеска именувањето на заменик помошникот државен секретар во Стејт департментот Метју Палмер за специјален претставник на САД за Западен Балкан, јави дописникот на МИА од Приштина. Тачи преку […]

Опозиција

Ветингот во МВР е со цел справување на сите кои не ги спроведуваат криминалните политики на Заев и Спасовски

Процесот на ветинг во Министерството за внатрешни работи е промашен уште од самиот старт. Отворено се сомневаме дека целта на овој процес е справување на сите професионалци кои не може да бидат уценети и условени […]

Балкан

Дачиќ: Именувањето на Палмер е желба на САД побргу да го решат косовското прашање

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека назначувањето на Метју Палмер за специјален претставник на САД на Западен Балкан не е изненадување и дека со тоа Вашингтон сакаат на Балканот да се изгради регионален […]