АМСМ Соопштенија

На граничниот премин „Табановце“ се чека до 60 минути

Зголемена е фреквенцијата на возила на граничниот премин „Табановце“ каде времето на чекање за излез од државата е од 45 до 60 минути, соопшти АМСМ. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања […]

Вести

Хисен Џемаили, обвинет за воени злосторства стана министер без ресор задолжен за домашни инвестиции

Собранието на денешното продолжение на 110. седница го избра Хисен Џемаили за министер без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија во Владата предводена од СДСМ и ДУИ. Хисен Џемаили […]

Македонија

Колемишевски, Наумовска и Мехмедовиќ нови заменици-министри во Владата

Кирил Колемишевски, Елизабета Наумовска и Неџад Мехмедовиќ се нови заменици-министри во Владата откако пратениците гласаа попладнево на 110-тата седница која почна вчера. Во ресорот економија за заменик-министер е избран Колемишевски со 62 пратенички гласа „за“, […]

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со претседателите на партиите од Коалицијата за подобра Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р. Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар на партијата Игор Јанушев и потпретседателот Владо Мисајловски денес оствари средба со претседателите на партиите од Коалицијата за подобра Македонија. На средбата беше разгледана […]

Политика

Нина Ангеловска министер за финансии, Хисен Џамаили министер без ресор задолжен за домашни инвестиции

Собранието на Република Северна Македонија попладнево во рамки на 110-та седница со 64  гласа „за“ и 18 против ја избра Нина Ангеловска за министер за финансии, а со 61 гласа „за“ и 21 против го […]

Кошарка

Италија со убедлива победа против Филипини

Репрезентацијата на Италија денеска на својот прв натпревар во рамките на Светското кошаркарско првенство во Кина постигна убедлива победа над Филипини со резултат 108: 62. Филипинците апсолутно не можеа да дадат отпор на одличната игра […]

Вести

Нина Ангеловска – нов министер за финансии

Нина Ангеловска е родена во Скопје на 13 јули 1988 година. Средно образование завршува во гимназијата Раде Јовчевски Корчагин, во 2010 дипломира на универзитетот „Св. Кирил и Медотиј“ – Економски факултет на Департментот Е-бизнис како […]

Македонија

Собранието ја избра Нина Ангеловска за министер за финансии

Собранието на Република Северна Македонија попладнево во рамки на 110-та седница со 64  гласа „за“ и 18 против ја избра Нина Ангеловска за министер за финансии. Нина Ангеловска е родена во Скопје на 13 јули […]

Власт

Адеми: Почетокот на учебната година ќе биде поинаков од претходните

Низата крупни промени кои Министерството за образование и наука со силна поддршка од засегнатите општествени чинители и бројни стратешки партнери ги креираше во изминатиот период во рамки на процесот на унапредување на квалитетот на националниот […]

Политика

Протести во Велика Британија поради одлуката на Џонсон

Во Лондон и другите големи британски градови денеска се одржуваат собири против одлуката на премиерот Борис Џонсон да ја суспендира работата на Парламентот две месеца пред Брегзит. Демонстрантите се собраа во близина на Даунинг стрит, […]