Македонија

Porsche ги претстави новите 911 Carrera Coupé и 911 Carrera Cabriolet

Серија 911 го поздравува новиот член: Porsche ја проширува својата осма генерација со 911 Carrera. Новиот спортски автомобил се лансира како Купе и Кабриолет, и произведува 283 kW (385 КС) од својот 3,0-литарски, шестцилиндричен боксерски […]

Хроника

Параглајдерист од САД падна врз автомобил во Љубаништа!

На 30.07.2019 во 15,34 часот во СВР Охрид било пријавено дека во с.Љубаништа, охридско паднал параглајдерист. Од страна на полициски службеници од СВР Охрид излезено е на местото на настанот и констатирано е дека во […]

Опозиција

Единствена Македонија: Поставувањето и поклонувањето на Заев пред споменик на бугарски полковник е голем срам за Македонија

Единствена Македонија пред три дена ја информираше јавноста дека во Македонија е донесен споменик на бугарскиот полковник Константин Каварналиев кој треба да се постави во Дојран со што Зоран Заев и преку туѓи војсководци ја […]

Хроника

Еден загинат во сообраќајка меѓу комби и автобус на патот Велес – Штип

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу 20:20 часот на магистралниот пат Велес – Штип кај приклучокот за Ново Село при директен судар помеѓу комби и автoбус. Како што информираше Верољуб Додевски од СВР Велес,  […]

Свет

Над 900 нелегални мигранти денеска се фатени во Турција

Во неколку различни операции на територијата на цела Турција денеска биле приведени над 900 нелегални мигранти, информира агенцијата Анадолија, повикувајќи се на безбедносни извори. Силите на жандармеријата, во неколку свои акции во северозападниот округ Едрене, […]

Спорт

ФИФА објави список со кандидатите за најдобар играч

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) го објави списокот на кандидати за најдобар фудбалер на годината. Меѓу кандидатите за титулата најдобар играч доминираат фудбалерите на европскиот шампион, односно Мохамед Салах, Вирџил ван Дијк и Садио Мане. Меѓу […]

Свет

ОАЕ и покрај санкциите одобриле финансиски трансакции со Иран

Две банки во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), наводно, одобриле финансиски трансакции со Иран и покрај американските банкарски санкции, јави агенцијата Анадолија. Во изјава за Иранската работничка новинска агенција (ИЛНА), генералниот секретар на Сојузот на менувачници […]

Свет

Велика Британија со рекорден извоз на оружје во 2018 година

Велика Британија објави дека постигнала рекордна продажба на оружје во 2018 година, која и била најдобра во однос на извоз на британско вооружување. Во извештај објавен денеска, Министерството за меѓународна трговија на Велика Британија соопшти […]

Свет

Роналд Реган ги нарекол африканските делегати во ОН мајмуни

Поранешниот претседател на САД Роналд Реган во телефонски разговор со тогашниот претседател Ричард Никсон, во 1971 година африканските делегати во Обединетите нации ги опишал како „мајмуни“. Коментарот на Реган се слуша на новооткриените снимки, објавени […]

Спорт

Шурле на позајмица во Спартак од Москва

Германскиот фудбалер Андре Шурле следната сезона ќе биде дел од Спартак од Москва. Шурле во Русија заминува како позајмица, иако само што се врати од Фулам, каде исто така  беше на позајмица. Спартак од Москва […]