Политика

Меркел: Вечерва не очекува тешка работа околу именувањето

Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека изборот на кандидати за водечките позиции во Европската унија ќе биде тежок и дека е потребно повеќе време. – Ќе се обидеме да бидеме конструктивни, но неопходно е да […]

АМСМ Соопштенија

Одрони на патот Кочани – Македонска Каменица, сообраќајот по една коловозна лента

Сообраќајот на патот Кочани – Македонска Каменица кај селото Истибања  се одвива по една коловозна лента. Причината за ова, како што информира Автомото сојуз на Македонија, се одрони на патот.

Документарни филмови

THE MACEDONIAN – Документарен филм кој нема да остави рамнодушен ниту еден Македонец

Неверојатно искрен и тежок документарен филм од Петро Алексовски, Македонец од Полска, чиј татко бил дете – бегалец од Егејска Македонија. Документарен филм исполнет со емоции, но и слика на геноцидот извршен врз македонското население […]

Вести

Топлотен бран во Европа, седуммина починати

Најмалку седум лица починаа во Европа како последица на високите температури, додека во Франција и Шпанија пожарите уништија голема површина земјиште. За време на викендот од жештините починаа две лица во Франција, две во Шпанија […]

Спорт

Иванишевиќ влезе во штабот на Ѓоковиќ

Горан Иваничевиќ веројатно ќе влезе во штабот на Новак Ѓоковиќ. Изненадувачки, денес Хрватот беше дел од тренингот на светскиот бр.1 на „Вимблдон“. Според информации во српските медиуми, партнерството ќе биде за претстојниот турнир, но може […]

Македонија

Детектор: Граѓаните со оценка 2,4 за јавното здравство

Граѓаните му даваат на јавното здравство оценка 2,4 и сметаат дека неговиот квалитет е на пониско ниво споредено со пред пет години, покажува најновото истражување на јавното мислење за состојбите во здравствениот систем спроведена за […]

Балкан

Албанија избори: До 15 часот гласале 15,5 отсто од вкупно запишаните граѓани

На денешните локални избори во Албанија, бојкотирани од опозицијата, до 15 часот правото на глас го оствариле 546.388 граѓани или 15,5 отсто од вкупно запишаните во единствениот избирачки список, јави дописничката на МИА од Тирана. […]

Спорт

Ѓоковиќ: „Вимблдон“ е свет турнир за нашиот спорт

Пред околу 12 месеци, Новак Ѓоковиќ го започна своето враќање во врвот на тенисот. Минатата година тој триумфираше на „Вимблдон“, а потоа следеа уште две Гренд-слем титули. Во 2019 година, Србинот ја започна сезоната со […]

Спорт

Гвардиола: Не знам дали Нејмар ќе биде истиот фудбалер, ако се врати во Барселона

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола не знае дали Нејмар ќе биде подобар по неговото евентуално враќање во Барселона. Каталонскиот клуб сака да го врати Бразилецот, кој во 2017 година премина во Пари Сен Жермен, […]