Хроника

Уапсен е А.К. (40) од Скопје поради агресивно однесување

На 29.04.2019 година околу 16.20 часот на улица „Цветан Димов“ во Скопје, А.К. (40) од Скопје агресивно се однесувал кон полициски службеници кои преземале службени дејствија. А.К. бил лишен од слобода и по целосно документирање […]

Политика

Првомајските демонстрации во Париз ќе ги обезбедуваат 74.000 полицајци и жандарми

Првомајските демонстрации во Париз, на кои ќе земат учество синдикатите, жолтите елеци и други групи  ќе ги обезбедуваат 74.000 полицајци и жандарми, јави дописникот на МИА.  Бројката на 74.000 припадници на силите на редот ја […]

Политика

Судири на улиците во Каракас

Во Каракас денеска се судрија поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо и претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, откако двајцата побараа поддршка од армијата. И Гуаидо и Мадуро тврдат дека ја имаат поддршката од војската. На […]

Хроника

Полицијата го уапси Б.Ш.(18) од Тетово

На 29.04.2019 година околу 23.50 часот на месноста „Бањиче“ во Тетово од слобода бил лишен Б.Ш.(18) од Тетово. При преглед кај него полициски службеници пронашле марихуана. Б.Ш. бил задржан во Полициската станица Тетово, а по […]

Балкан

Рама одби да биде почесен граѓанин на Пешкопеја

Албанскиот премиер Еди Рама одби да биде почесен граѓанин на опшитина Пешкопеја. Во соопштението од Владата се наведува дека премиерот Рама е против доделување почесни титули за политичари кои се на власт. – Премиерот Рама […]

Промо

Отворени жиро сметки за собирање средства за спас на РК Вардар

Во кординација со управата на РК Вардар, навивачите на „црвено-црните“ отворија жиро сметки, денарска и девизна, на кои ќе можат да се донираат средства за клубот. Ова доаѓа по најавата за заминувањето на Сергеј Самсоненко […]