Свет

Во Финска пет партии постигнаа договор за нова влада

Изборните победници во Финска, Социјал-демократската партија и уште четири помали партии постигнаа договор за заедничка владина програма за четиригодишен мандат, што е одлучувачки чекор за формирање мнозинска коалиција, изјави денеска кандидатот за нов фински премиер […]

Свет

Словачки полицајци застрела маж кој им се заканувал со нож

Припадници на словачката полиција денеска во центарот на Братислава ранија маж вооружен со нож, кој им се заканувал дека ќе ги убие, објавија словачкиот портал СМЕ, повикувајќи се изјави на очевидци на настанот. Полицијата го […]

Вести

МААЕ: Иран не ја прекрши нуклеарната спогодба

Иран со своите нуклеарни активности не го прекрши договорот што во 2015 година беше потпишан со највисоките светски сили, се наведува во редовниот тримесечен извештај на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ). Агенцијата соопшти дека […]

Власт

Османи и Димитров: Преговорите со ЕУ ќе започнат оваа година

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи кои денеска се сретнаа со белгискиот министер за надворешни работи, Дидие Рејндерс, за МИА велат дека добиле јасни сигнали дека без разлика […]

Свет

Помпео: САД нема да го попречуваат доставувањето хуманитарна помош за Иран

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Берлин изјави дека САД нема да застанат на патот на системот на ЕУ за заштита од американски санкции на европските компании што соработуваат со Иран, се додека таа […]

Свет

САД: Ненамерно убиени 1.300 цивили во Иран и Сирија

Коалицијата предводена од САД која се бори против таканаречената Исламска држава соопшти дека ненамерно убила 1.300 цивили во Ирак и Сирија од 2014 година, додека набљудувачка група со седиште во Велика Британија тврди дека тој […]

Македонија

Основниот кривичен суд одреди куќен притвор за тројца од обвинетите за нападот во Собранието на 27 април

Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје на двајца од обвинетите за нападот во Собранието на 27 април 2017 година мерката притвор им ја замени со мерка куќен притвор, а на еден од обвинетите мерката […]

Свет

Трамп на знаел за покривањето на името на разурнувачот наречен во чест на Мекејн

Висок официјален претставник од Администрацијата на САД издал наредба да се покрие името на американскиот разурнувач „Џон С. Мекејн“ за време на завчерашната посета на претседателот Доналд Трамп на воената база „Јокусака“ во Јапонија, јави […]

Свет

Зеленски: Санкциите на ЕУ против Русија да останат до враќање на украинската територија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска изрази надеж дека санкциите на Европската унија против Русија ќе останат на сила додека украинската територија не биде вратена под контрола на Киев, објави Канцеларијата на украинскиот претседател. Запад […]

Свет

Судски постапки против француски полицајци поради употреба на прекумерна сила против „жолтите елеци“

Францускиот главен јавен обвинител Реми Хејц најави покренување судски постапки против некои припадници на полициските сили, поради употреба на прекумерна сила врз учесниците на протестите на „жолтите елеци“ ширум Франција. – Некои полицајци ќе се […]