Наука и технологија

F-35, најсовремениот борбен авион во светот

Со СТЕЛТ технологија, напредни сензори, капацитет на оружје и опсег на делување, F-35 е најсмртоносниот, најиздржливиот и најповрзаниот борбен авион некогаш изграден. Тој е повеќе од борбен авион, со способноста да собира, анализира и споделува […]

Став

Арсим Зеколи: ништо! Терај даље

Размислете малку пред да се фалите. Колку и да ова е најдобра препорака (од сите оние од време на Грујо), сепак претходните беа добивани без комплименти но и без Преспа. Ако и тоа го сметате […]

Опозиција

Стоилковски: Државата тоне во долгови, а Заев плаќа советник кој води „Фолк Фест“

Советникот на Зоран Заев кој зема 40.000 денари од граѓаните, од Буџетот на Република Македонија вчера го гледавме како водеше „ФолкФест“ во Валандово. Граѓаните секојдневно плаќаат 850 евра за советниците на Зоран Заев. Секој  ден […]

Бизнис и економија

НБ: Нето приливи од 157,8 милиони евра во првиот квартал, од директни инвестиции 21,6 милиони

Народната банка денеска објави дека во првиот квартал кај финансиските трансакции со нерезиденти, се остварени нето-приливи од 157,8 милиони евра. Анализирано по категории, како што наведуваат, нето-приливи се евидентирани кај трговските кредити од 169,2 милиона […]

Балкан

Ципрас: Да не дозволиме дополнително непочитување на независноста на судството

Предлагам да не дозволиме дополнително непочитување на независноста на судството и на Уставот и законите и разграничување на надлежностите, изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас на денешната владина седница посветена на изборот на претседател на Врховниот […]

Спорт

На финалето во Мадрид, 100.000 навивачи од Англија

Во главниот град на Шпанија се случува вистинска инвазија на англиски навивачи, од кои само една третина имаат билети за големото финале меѓу Ливерпул и Тотенхем. Британската полиција веќе разменила информации со своите шпански колеги, […]

Бизнис и економија

Битолска млекара со голема донација го одбележа Светскиот ден на млекот

Во пресрет на Светскиот ден на млекото, кој секоја година се одбележува на 1 јуни, Битолска млекара реализираше голема донација за повеќе од 200 загрозени семејства од повеќе градови од земјата. Донацијата беше реализирана во […]

Македонија

Демант: Неиздржана и паушална е изјавата на Цветан Трипуновски

Неиздржана и паушална е изјавата на Цветан Трипуновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, дадена на денешната прес конференција со која  свесно манипулирасо јавноста обидувајќи се  да ја маргинализира оценката дадена од страна на Европската комисија […]

Став

Солза Грчева: Џамијата во Охрид е речиси готова

Џамијата во Охрид е речиси готова. Од здружението Совест дадоа сто аргументи против оваа и сите дивоградби. Само малоумници и криминалци носат закони за “легализација на дивоградби“. Во уредени држави, не постои таков збор воопшто. […]