Спорт

Валверде пред мечот со Ливерпул: Немаме друга алтернатива освен победа

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде изјави дека неговиот тим мора да го освои центарот на теренот и да победи, без да прими гол во првиот полуфинален натпревар во Лигата на шампиони против Ливерпул. Дуелот се […]

Став

Солза Грчева: Грците повеќе стравуваат од немање цензус кај нас, од нас самите

Грците повеќе стравуваат од немање цензус кај нас, од нас самите. Знаат дека договорот од Преспа нема да има легитимитет, заедно со Владата која плус и нема да добие датум за преговори со ЕУ. Па […]

Вести

Првомајски проглас на СОНК – состојбите на работниците на многу ниско ниво

Самостојниот синдикат на образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК), упати Првомајски програс преку кој се обраќаат до членовите, сите работници во државата и до целата јавност со видување на состојбите на работниците од […]

Кошарка

АБА-2: МЗТ поразен од Задар во мајсторката

МЗТ Скопје не успеа да се врати во елитното друштво на регионалната АБА-лига, откако вечерва ја загуби мајсторката на гостувањето кај Задар со 86-75 (50-40). Тренерот на МЗТ, Ѓорѓи Кочов на денешниот натпревар не можеше […]

Македонија

Законски новини за вработените во Агенцијата за национална безбедност

Владата на денешната седница ги разгледа и утврди новиот Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на државната управа и Предлог-законот за изменување на Законот за вработените во јавниот […]

Свет

Со автомобил влетал во трговски центар во Хамбург

Автомобил со голема брзина влета во еден трговски центар во Хамбург, при што се повредени две лица. По инцидентот посетителите и вработените во трговскиот центар се евакуирани. Германската полиција го истражува инцидентот.

Политика

Мадуро повика на масовна мобилизација

Приврзаниците на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро денеска се собраа пред претседателската палата извикувајќи слогани за поддршка, а тој наведе дека високи воени лидери го увериле во неговата лојалност и покрај апелите на опозицискиот лидер […]

Спорт

Мијатовиќ: Модриќ останува во Реал

Поранешниот напаѓач на Реал Мадрид, Предраг Мијатовиќ изјави дека капитенот на хрватската репрезентација, Лука Модриќ, ќе продолжи да игра во европскиот шампион, кој се соочува со една од најтешките сезони во 117-годишната историја. – Ќе […]

Балкан

Во Ирак и во Сирија војувале повеќе од 100 албански државјани

Во периодот 2011 – 2015 година повеќе од 100 албански државјани биле дел од терористичката организација Исламска држава во конфликтните области во Сирија и во Ирак. Потврдена е смртта на најмалку 25 од нив, но […]

Култура

Автентична фолклорна традиција во Миравци на трет ден Велигден

Фолклорната традиција наречена „Ѓура Мара“ која третира вистински настан од турското владеење кој се случил на третиот ден од Велигден, ќе се одржи вечерва во Миравци. Месното население низ песна и игра го симболизира непокорот […]