Став

Зоран Витанов: Ако молчиме, соучесници сме, знаете ли?!

Мене не ме загрижува што Мерко е на позиција градоначалник- идиотите секогаш ќе гласаат за идиот! Не ме загрижува ни молчењето на власта- сличните меѓусебно се привлекуваат! Мене ме загрижува што таков лик е сопственик […]

Став

Ивор Мицковски: …реална плата за да можат да преживеат и излезат од феудализмот…

Можеби ако дел од партиската болумента и апаратчици вработени преку непотизам, или гласачките ботови од Собрание претплатени на патни трошоци, или децата директори без ден работно искуство ги преквалификувавте во вистински работници, а на вистинските […]

Власт

Наместо осуда ВМРО-ДПМНЕ очајнички се обидува да профитира, институциите дејствуваат, пожарите се ставаат под контрола, се сакционираат оние кои ги подметнуваат

ВМРО-ДПМНЕ ниту еднаш не го осуди чинот на предизвикување пожари и продолжува со старата пракса. Наместо осуда, ВМРО-ДПМНЕ побрза да шири неоснована паника и очајнички да се обидува да добие ситен политички поен, додека институциите […]

Опозиција

Стоилковски: Власта предизборно вработува

По огласите за вработување во УЈП и во Македонија Пат, денеска повторно ќе посочиме на oглас за вработување распишан во предизборен период, што е можност да се разгледува како Поткуп во изборни цели. Министерството за […]

Опозиција

Ѓорчев: Со недели и недели половина Македонија гори, никој не превзема одговорност

Со недели и недели половина Македонија гори, никој не превзема одговорност. Г-дине Заев време е за оставки, време е за разрешување. Имаме ситуација во која како никогаш досега, во месец март има повеќе од петстотини […]

Политика

Арапската лига го отфрли давањето на Трамп израелски суверенитет врз Голанската висорамнина

Арапската лига денеска на самитот во Тунис го отфрли американското признавање на израелскиот суверенитет врз Голанската висорамнина. Претставниците на 22 земји на Арапската лига без Сирија, исклучена поради претседателот Башар ал-Асад, издадоа заедничка изјава во […]

Политика

Лавров: На Вашингтон му е објаснетоа што прават нашите војници во Венецуела

Руското Министерство за надворешни работи и објасни на администрацијата на Трамп дека руските војници, кои во моментов се наоѓаат во Венецуела, ја поправаат опремата според договорот за воено-техничка соработка постигнат меѓу Москва и Каракас, изјави […]

Вести

Детектор: Граѓаните сметаат дека законите не важат еднакво за сите

Граѓаните во земјава не веруваат дека може да добијат правично и фер судење (66 отсто) бидејќи сметаат дека законите не важат еднакво за сите (70,9 отсто), покажува истражувањето на јавно мислење на тема „Правосудни реформи“, […]

Спорт

ПСЖ го сака Де Геа во своите редови

Голманот на Манчестер јунајтед, Давид де Геа може да го напушти клубот во летниот трансфер прозорец. Според британските медиуми, ПСЖ претендира да го ангажира 28-годишен Шпанец. Парискиот клуб е подготвен да ги исполни барањата за […]