Хроника

Престрелка на „Партизанска“

На булевар „Партизански одреди“ во Скопје вечерва во 18:35 часот е пукано од едно возило кон друго, потврдија од Министерството за внатрешни работи. Оттаму наведоа дека досега нема пријавени повредени лица, а нема ниту траги […]

Спорт

УЕФА го казни Рамос за уште еден натпревар во ЛШ

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос беше казнет од УЕФА и ќе пропушти дополнителен натпревар за тоа дека намерно си доби жолт картон во првиот осминафинален натпревар од Лигата на Шампионите против Ајакс. Шпанскиот гигант […]

Балкан

Официјална Тирана: Ставот на европарламентарците е јасен, нема преодна влада

Портпаролката на албанската Влада и актуелен државен министер за односи со Парламентот, Елиса Спиропали оцени дека делегацијата на Европскиот парламент јасно кажала дека нема преодна влада. Ставот на европарламентарците, според неа, значи отфрлање на тврдењата […]

Власт

Адеми оствари средба со рускиот амбасадор Баздникин

Министерот за култура Асаф Адеми денеска оствари работна средба со амбасадорот на Руската Федерација во земјата Сергеј Баздникин. –  На средбата соговорниците се согласија дека Република Северна Македонија и Руската Федерација имаат одлични културни врски, […]

Политика

Индија ја поздрави одлуката на Пакистан за ослободување на пилотот

Индија денеска ја поздрави одлуката на Пакистан да го ослободи заробениот индиски пилот, чиј авион МиГ-21 беше соборен за време на судирот меѓу двете сили во областа Кашмир. Портпаролот на индиските воздухопловни сили, Р.Ј.К. Капур […]

Свет

Ѕвездата на серијата „Беверли Хилс“ доживеа тежок мозочен удар

Американскиот филмски и телевизиски глумец Лук Пери, најпознат по улогата на Дилан во серијата „Беверли Хилс 90210“, итно е хоспитализиран откако доживеал тежок мозочен удар во својот дом во Лос Анџелес. Засега не е позната […]

Култура

Средношколците најмногу читаат авантуристички книги и научна фантастика

Средношколците во државава купуваат книги во печатена форма. Најмногу читаат авантуристички книги и научна фантастика на македонски, а потоа на англиски, албански, српски и на други јазици. Ова го покажува најновата анкета што ја спроведе Институтот […]

Свет

Израелско Обвинителство: Поднесено обвинение против Нетанјаху поради корупција

Државниот обвинител на Израел денеска соопшти дека против премиерот на таа земја Бенјамин Нетанјаху поднесено е обвинение поради корупција. – Нетанјаху, по двогодишна истрага, се товари за мито и корупција, измама и повреда на довербата, […]

No Picture
Балкан

Курти: Беа тешки 50 часа, се уште не сум оздравен

Лидерот на косовската опозициска партија Движење Самоопределување (ВВ) Албин Курти, објави дека излегол од болница, но дека се уште не е целосно оздравен и ќе му требаат уште две недели опоравување по тешката настинка, поради […]

Политика

Трамп: Коен многу лажеше

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека неговиот поранешен адвокат, Мајкл Коен, „многу лажаше“ за време на вчерашното сведочење во Конгресот, кога тој го окарактеризира претседателот како „расист и измамник“. Исто така, Трамп ги нападна […]