Вести

Иванов во посета на касарната „Чеде Филиповски-Даме“ во Кичево

Претседателот на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили Ѓорге Иванов, придружуван од началникот на ГШ на АРМ, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски денеска напладне ќе ги посетат припадниците на АРМ во касарната „Чеде Филиповски-Даме“ во […]

Интересно

Што му прават празниците на нашиот мозок

Истражувачите од Универзитетот во Копенхаген случајно, истражувајќи ја мигрената, забележале дека одредени центри во мозокот се активираат кога лицето гледа „празнични содржини“ како божикни фотографии. А еве што празниците му прават на нашиот мозок: Реакција […]

Спорт

Челзи објави рекордно зголемување на приходите

Еден од фудбалските гиганти во Англија е во одлична финансиска состојба. Ова го покажуваат последните финансиски резултати на Челзи, објавени на официјалниот сајт на клубот на последниот ден од годината. Тие се однесуваат на приходите […]

Новости - Слајдер

Историја на новодишната елка

Веројатно е незамислив дочек на Нова година или прослава за Божик без накитена елка, без шарени украси и многу украсни сијалички. Елките имаат почесно место во овие прослави, но патот на елката од зимзелено дрво до […]

Останати спортови

(ВИДЕО) Мејведер го победи Нацукава во првата рунда

Флојд Мејведер покажа дека се уште е во одлична форма, иако веќе не се боксува активно. Популарниот „Мани“ набрзина ја среди јапонската кикбокс сензација Теншин Нацукава во пријателски бокс дуел на настанот „Ризин 14“, што […]

Интересно

Занимливости за дочекот на Новата година

Во најлудата ноќ најдолго ќе останат будни Русите, а потоа следуваат Украинците и Аргентинците, а најрано во кревет одат Кинезите и Израелците. Статистиката вели – секој втор човек еден новогодишен подарок ќе го проследи понатаму. […]

Спорт

Серија „А“ се пофали со повеќе гледачи на трибините, Интер води

Италијанските навивачи, кои во живо следеле натпревари од првата полусезона во Серија „А“, се повеќе на број во однос на минатата година. И како целина посетеноста на стадионите на Апенините одбележува 5-годишен раст, покажува истражувањето, […]

Бизнис

Ангеловска-Бежоска: Макроекономската стабилност и стабилноста на банакрскиот систем ќе бидат одржани и во 2019.

И во 2019 година ќе бидат одржани макроекономската стабилност и стабилноста и сигурноста на банкарскиот систем, порачува гувернерката на Народната банка на Република Македонија во честитката по повод Новата 2019 година. -Сигурна сум дека и […]

Бизнис

Хотелот „Хилтон“ во Скопје од 1 јануари ќе ги пречека првите гости

Хотелот „Хилтон“ во Скопје, најновиот во синџирот луксузни хотели на реномираниот бренд од утре 1 јануари, официјално почнува со работа и ќе ги пречека првите гости. Лоциран покрај кејот на реката Вардар близу мостот „Близнак“ […]

Новости - Слајдер

Што значат боите на лампионите на новогодишната елка

Секоја година пред Нова година многумина од нас китат елка. Постојат две верувања за тоа како настанало китењето на елка. Според првото, свети Бонифације спасил живот на дете кое паганите сакале да го жртвуваат, така […]